Водећа НАТО држава — Сједињене Америчке Државе — управо је учинила низ корака ка стратешкој, нуклеарној дестабилизацији, на првом месту излажењем из Уговора о противракетној одбрани из 2002. године и Уговора о забрани ракета кратког и средњег домета.
Самим тим, САД су приморале Русију да почне да развија и јача своју противракетну заштиту и обнавља свој нуклеарни арсенал.
„Уз то, Америка већ годинама одуговлачи и склапање трећег споразума СТАРТ о ограничењу нуклеарног наоружања, тако да све то заједно чини врло јасном слику ко то стварно повлачи врло опасне потезе који су довели свет на ивицу нуклеарног рата, како каже један недавни извештај Уједињених нација“, каже Павић.
Према томе, нова доктрина НАТО-а је, шта год причао Јенс Столтенберг, некадашњи антиратни активиста, у функцији даљег јачања НАТО-а које онда приморава и Русију, али и Кину, Иран и Индију да предузимају контрамере и јачају свој арсенал.
Све у свему, НАТО користећи своје медијске ресурсе покушава да створи једну лажну слику и замени тезе и као агресор оптужује друге да предузимају потезе које Алијанса предузима, а онда НАТО наводно предузима дефанзивне потезе а у ствари, ситуација је сасвим обрнута, наглашава Павић.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг навео је, као један од разлога за доношење нове војне стратегије, „превентивни ракетни напад који би омогућио Москви да постигне брзу победу над слабијим суседима“.
Према Павићевом мишљењу, реч је о апсолутној конструкцији у функцији антируске пропаганде и оправдавања повећања војних буџета држава-чланица. Русија има довољно велику територију и довољно природних ресурса и апсолутно јој није потребно никакво ширење.
Русија је чак показала изузетну уздржаност и у Украјини, где на њеним границама букти сукоб који су изазвале западне, НАТО државе, наглашава наш саговорник.
„Ово је покушај измишљања руске претње да би се ’утерале‘ земље-чланице НАТО-а да повећају своје издатке и да би, наравно, НАТО и даље имао разлог да постоји. Нажалост, то није само реторика, то су практично самоиспуњавајућа пророчанства ако се настави овом путем, јер иза реторике следе дела“, каже Павић.
Он додаје да данас, поготово на тлу Европе, ситуација све више личи на кризу са „першинзима“ из осамдесетих година прошлог века, што је тада довело до споразума о забрани стационирања нуклеарног оружја средњег и кратког домета између Варшавског пакта и НАТО-а, односно СССР-а и САД.
„Тридесетак година касније, искључиво потезима НАТО-а, опет смо доведени у такву ситуацију потпуно измишљеном тезом о руској претњи. Јер, од краја Хладног рата није Русија та која се шири, него управо НАТО“, закључио је Павић.
НАТО ће донети нову војну стратегију због „нуклеарних претњи“ које долазе од Русије, рекао је у интервјуу за немачки лист „Велт ам зонтаг“ генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг.
Према његовим речима, разлог за такав корак је „нуклеарна претња“ која наводно долази од Русије. Осим тога, Алијанса се суочила са новим претњама на истоку и југу, изјавио је Столтенберг.