Зеленски је прво саопштио да планира да одржи референдум о преговорима с Москвом, касније је објаснио да има на уму анкету јавног мњења, да би након свега Андреј Богдан, шеф председничке администрације, рекао да се залаже за преговоре с Русијом.
Према мишљењу Бојана Билбије, уредника у листу „Политика“ и доброг познаваоца ситуације у Украјини, за поправљање односа двеју земаља биће потребно много времена, с обзиром на то да је пет година власт претходног председника Петра Порошенка тровала Украјинце русофобијом.
„Пет година није мало, и за то време је дошло до великих промена и настали су ужасни ожиљци у јавном мњењу у смислу грађења русофобије. Како су те ствари ишле пет година у једном правцу, тако ће им сад требати неколико година да се полако чисте од тог отрова. То је као пијанство — расо мора да се пије дуго, па и да се одспава“, сликовито објашњава Билбија, наглашавајући да ће први задатак Зеленског бити да његова странка освоји већину на ванредним парламентарним изборима.
Кад је реч о Донбасу, Билбија истиче да то питање не може да се реши преко ноћи, али за почетак, важно је само да се не пуца и да људи не гину. То ће бити, каже Билбија, једно од првих питања за нову владу после ванредних избора.
„Када се формира нова влада, она ће имати и мандат да о томе одлучује и он као председник да предводи тај процес. Пре тога тешко је било шта озбиљно покретати. Важно је само да грађани, поготово они који су гласали за њега, буду потпуно сигурни да је он у овом тренутку успео да донесе мир, да се неће гинути. Ипак, он не сме да остави утисак русофила, поготово не екстремног, него да благо кокетира са рускојезичним становништвом“, сматра Билбија.
Он подсећа и да Кијев није спровео оно што је предвиђено Минским споразумима.
„Донбас треба да чека свој статус, јер на крају крајева, Порошенко је потписао многе ствари а није их испунио. Потписао је Мински споразум 2, где је врло јасно наведено које су обавезе Кијева. И наравно — не може да важи никакав закон о украјинском језику у Донбасу, где 90 одсто становништва говори руски“, каже саговорник Спутњика, који сматра да у евентуалним преговорима Донбаса и Кијева један део пакета треба да се односи управо на то.
Упитан хоће ли Америка, која већ годинама контролише власт у Кијеву, уопште дозволити Зеленском да побољша односе са Русијом, Билбија каже да на то у овом тренутку нико нема одговор.
Он подсећа да је на инаугурацији Зеленског била америчка делегација на челу са секретаром за енергетику Риком Перијем, али и примећује:
„Кад се каже да је дошла америчка делегација, можда је Зеленски дошао код њих јер они нигде не иду, они су ту. Од десетак кључних функционера у постмајданској власти, петоро су амерички држављани, тако да је Америка и те како присутна, а украјинска власт им је широм отварала врата. Не смета им америчка шерифска мамуза, која их је жестоко гонила у рат“.
Кремљ је могућност одржавања референдума у Украјини назвао унутрашњим питањем Украјине. Портпарол председника Русије Дмитриј Песков истакао је да Москва и даље чека да Кијев реализује Минске споразуме и заштити права руског становништва земље.