Пре тога, према речима посланика, они су од Ирана дневно куповали 1,6 милијарди барела нафте.
Ипак, ирански бизнисмени не губе наду да ће испоруке нафте бити настављене. Један од приватних извозника је за „Волстрит џурнал“ рекао да преговара са неколико мањих кинеских фабрика за прераду нафте, али да одлука о извозу мора бити донета на нивоу влада Ирана и Кине.
САД су се раније повукле из споразума о иранском нуклеарном програму и увеле нове санкције против званичног Техерана, чији је циљ, према речима америчких чиновника, свођење извоза нафте из Ирана на нулу. Вашингтон је упозорио да ће санкције важити и за треће државе које наставе нафтни бизнис са Техераном.
Из санкција уведених у новембру прошле године били су изузети Јапан, Кина, Индија, Јужна Кореја, Тајван, Турска, Италија и Грчка, а САД су протеклих неколико месеци разматрале да ли да обнове изузећа како би избегле скок цена нафте и горива, који би угрозио потрошаче у земљи.
Међутим, америчка администрација донела је другачију одлуку, а државни секретар Мајк Помпео је нагласио да његова држава неће одобрити никаква изузетке од санкција Ирану.