Генерал Дакић је у разговору с командантом Косовских снага безбједности Рахманом Рамом и косовским министром одбране Рустемом Беришом рекао да „Црна Гора подржава евроатлантске интеграције држава Западног Балкана као гарант мира и стабилности у региону.
Генерали Рама и Дакић су, како је саопштено, такође разговарали и о сарадњи Косова и Црне Горе у области одбране и безбједности, уз закључак да има простора за њено јачање и продубљивање.
Аналитичар Бошко Вукићевић истиче да су овакав „неупитно антисрпски“ политички правац црногорском режиму наметнули западни покровитељи у циљу сузбијања руског утицаја на Балкану, јер у Србији и српском становништву виде кључног савезника Русије.
„Међутим, стиче се утисак да у обављању антисрпских политика црногорска власт иде у крајност, извршавајући неке исувише неукусне и екстремне ствари које од ње нијесу ни тражене. Један од таквих примјера имали смо прошле године током обиљежавања годишњице ’Олује‘ у Хрватској, којем је присуствовао и пуковник нове црногорске војске Иван Машуловић. Такав потез црногорских власти изазвао је згражавање не само у Србији и Црној Гори, већ и у читавом региону, а чак су га и неки хрватски аналитичари сматрали беспотребним“, каже Вукићевић за Спутњик.
Ако се сада имају у виду мјесто и одабрани тајминг јучерашњег састанка начелника Генералштаба Војске Црне Горе са колегом из лажне државе Косово, као и поруке са тог сусрета, Вукићевић сматра да се ради о примјеру који је „још екстремнији од претходног“. Он додаје и да је црногорска власт, узевши у обзир сва скорашња дешавања у региону, могла претпоставити да би ових дана могло доћи до новог насиља приштинске власти над српским становништвом на сјеверу Космета.
„Подгорички режим је одлучио да баш уочи немилих догађаја на сјеверу Космета пошаље првог човјека нове црногорске војске, како би насилницима из лажне државе обећао не само подршку за учлањење у НАТО, већ и јачање сарадње у области одбране и безбједности. Другим ријечима, начелник Генералштаба нове црногорске војске као да колеги из Приштине саопштава злокобну поруку: ’подржавамо вас у вашим акцијама злостављања и имамо разумијевања за вашу улогу злотвора‘“, каже Вукићевић.
Имајући у виду да је славна црногорска војска током историје од српског становништва на Космету увијек дочекивана са одушевљењем и као ослободилачка, овај аналитичар нема дилему да је сада „тешко ријечима описати моралне домете овако невјероватног обрта у политикама актуелног режима из Подгорице“.
„Као да је основни задатак те власти темељно негирање и ниподаштавање свега што је историјска Црна Гора у прошлости представљала. Што се тиче посљедњег примјера екстремног антисрпског дјеловања црногорског режима, тешко да се у таквим политикама може пронаћи нека логичка нит. Ипак, она би се могла назрети у покушају умиривања албанске мањине у Црној Гори, која све отвореније исказује сепаратистичке намјере. Мислим да су таква очекивања илузорна. Без обзира на повлађивања антисрпским политикама од стране власти у Подгорици, албанска мањина ће наставити да се креће зацртаним путем“, предвиђа Вукићевић.