„Са чашћу признајемо цариградског патријарха, али данас је проблем у томе што цариградски патријарх дозвољава грешку. И ако све православне цркве окупе сабор без њега и донесу одлуку о свргавању цариградског поглавара, онда је то могуће“, изјавио је представник патријарха антиохијског и целог Истока, еписком ерзурумски Каис, одговарајући на питање да ли је могуће сазивање Свеправославног сабора поводом украјинског црквеног питања.
Епископ Каис је ове седмице допутовао у Москву ради учешћа на међународној конференцији посвећеној заштити права верника у Украјини. Он се састао и с представницима Руске православне цркве.
Представник Антиохијске патријаршије је објаснио да се обично, ако се у православном свету испољи жеља за сазивањем заједничког црквеног сабора, „свака црква унутар себе одлучује и усаглашава се у вези с тим“ и затим шаље молбу Цариградској патријаршији да се сазове сабор.
„Ипак, то није непроменљиво правило. Постоји и друга могућност: било која православна црква има право да се споразуме с другим црквама и да сазове сабор“, навео је архијереј.
Он је истовремено нагласио да Антиохијска црква не жели неко радикално решење тог питања и залаже се за то да у цркви влада мир.
„Желимо да цариградски патријарх преиспита своју одлуку и да се црквена криза у Украјини реши мирним путем, да се расколници врате канонској цркви“, додао је свештеник.
„Нова црква“ у Украјини основана је на „ујединитељском сабору“ у Кијеву у децембру 2018. године након спајања две неканонске црквене структуре активне у Украјини. За поглавара нове аутокефалне цркве изабран је Епифаниј Думенко.
Канонска Украјинска православна црква, коју предводи митрополит Онуфриј, одбила је да учествује на том сабору. Руска православна црква је саопштила да је канонски значај скупа у Кијеву ништаван.
Цариградски патријарх Вартоломеј је 6. јануара предао Кијеву томос о аутокефалности „нове цркве“. Из документа следи да је њена надлежност ограничена на територију Украјине и да не може да поставља епископе или да оснива парохије у иностранству.