Да би спасле шуме, албанске власти су забраниле њихову сечу и извоз непрерађеног дрвета на 10 година. Мораторијум који је ступио на снагу почетком ове године требало би, како се надају у тој земљи, да буде довољан период за опоравак нарушеног шумског фонда.
Власти су се, како пише БИРН, одлучиле на тај потез након што су шуме у Албанији тешко страдале у последњих 25 година, углавном због нелегалне сече, која је, нажалост, често била организована у сарадњи с чуварима шумских подручја. Према истраживању које је објавио БИРН, само 2011. године илегално је посечено око 1,3 милиона кубних метара дрвета — што је једнако површини од 5.000 хектара и за око 1.000 хектара већа површина од оне на којој се простире главни град Тирана.
С друге стране, у истраживању које је БИРН спровео 2009. године, корупција и некомпетентност наведени су као главни разлози непредузимања акција против нелегалне сече шума. „Било је крајње време да зауставимо сечу јер је под шумама мање од 10% укупне територије Албаније, док студија из 1943. године наводи да се тада 83% територије Албаније налазило под шумама“, изјавио је Сазан Гури, први човек „Грађанске канцеларије за заштиту животне средине“, мреже од око 20 организација које су активно учествовале у промоцији мораторијума на сечу шума у тој земљи, преноси портал „Агро клуб“.
Мораторијум је, сматра Гури, и те како важан корак за опоравак албанских шума. Ипак, то је само један корак који не гарантује успех јер тек сад предстоји процес пошумљавања у који морају бити укључени сви грађани, а не само представници власти. „У многим случајевима, представници власти и локалних заједница нису искрени у навођењу бројева садница дрвећа које су посадили“, каже Гури.
Док траје забрана, албанска дрвна индустрија мора да се окрене увозу како би обезбедила неопходну сировину.