Статус ће важити све док Кијев не буде ступио у Северноатлантску алијансу, наведено је у саопштењу.
Дипломатска мисија је навела да нацрт закона „О подршци Украјини ради заштите њене независности, суверенитета и територијалне целовитости" подразумева предавање противтенковског, противбродовског и противваздушног наоружања и продају смртоносних одбрамбених средстава Оружаним снагама Украјине, као и јачање сајбер-безбедности Кијева у циљу заштите од 'руске агресије'".
Амбасада је саопштила да политика Вашингтона треба да буде усмерена на „забрану било каквих територијалних промена у Украјини које су изведене на насилан начин".
САД намеравају да, како је наведено, подрже Кијев и у вези с инцидентом у Керчком мореузу, као и с грађанским сукобом у Донбасу.
У децембру 2014. године Врховна рада Украјине усвојила је измене закона који су раније потврђивали статус Украјине као изванблоковске државе. У јуну 2016. године ступање у НАТО је званично проглашено циљем спољне политике те земље.
Према споразумима Кијева и Брисела, до 2020. године Украјина је требало потпуно да прилагоди своју војску оружаним снагама Алијансе.
У фебруару су у украјинском парламенту усвојене уставне измене којима се потврђује политика евроатлантских интеграција.
Према мишљењу експерата, Кијев не може да постигне усклађивање с условима НАТО-а у наредних 20 година.