Заменик руског министра одбране Алексеј Криворучко је потврдио да је компанија „Комсомољск на Амуру“ (КнААЗ) у потпуности спремна за почетак серијске производње и да ће први авион бити готов крајем године. Захваљујући смањењу цене, али и због унутрашње прерасподеле буџетских средстава руска војска ће уместо 16 планираних ловаца Су-57 набавити 76. Уговор је вредан 2,63 милијарди долара.
Председник Русије Владимир Путин је рекао да би до 2028. године у Русији требало да се појаве најмање три авијацијска пука, чија ће главна опрема бити борци пете генерације Су-57.
„Ово је озбиљна набавка за Ваздушно-космичке снаге Русије, јер у овом тренутку нема другог авиона који има такве тактичке и техничке карактеристике. Ово се односи и на количину наоружања и на најновију електронику, као и на способност авиона да открије циљеве пре него што противник открије њега“, каже за Спутњик руски војни експерт Виктор Баранец.
Борбене могућности „Путинове звери“ данас су непревазиђене. Су-57 је „невидљив“, има велике маневарске способности и може да избегне нападе противника суперсоничном брзином. У стању је да лети надзвучном брзином, у режиму рада мотора без допунског сагоревања, односно суперкрстарења, што му ствара велику предност у борби за превласт у ваздушном простору. Може да развије брзину од 2.600 километара на сат и оствари долет од 4.300 километара. Има изузетно квалитетан радарско-електронски блок опреме који омогућује да на неколико стотина километара детектује велики број ваздушних циљева и истовремено прати њих тридесетак.
„Има веома озбиљан нови навигациони систем и довољно моћан мотор. Бићу скроман ако кажем да је Су-57 достојан супарник авионима сличне класе стране производње. Русија њиме добија веома снажну ваздушну ’песницу‘. Мислим да појава таквог снажног авиона у руској војсци неће обрадовати наше конкуренте, пре свега САД“, каже Баранец.
Највећа конкуренција руском ловцу Су-57 биће амерички „Ф-22 Раптор“ и Ф-35, али експерти тврде да је руски авион по својим карактеристикама за „корак испред“.
Су-57 је развијен уз примену стелт технологије и може да се супротстави било којем непријатељском ловцу, а такође може и да уништава копнене и надводне мете.
То је прави „суперманеварски“ ловац, авион који има „паметни покривач“, у којем је обједињен велики број сензора, који омогућавају авионском систему и пилоту да интегрисано прате ситуацију око авиона. Та својства још нису доступна америчким авионима пете генерације.
Има наговештаја да би хиперсонично оружје на основу ракете „Кинжал“ могло да уђе у наоружање најновијег ловца пете генерације, а у том случају руски авиони би по својим могућностима дефинитивно надмашили америчке аналоге, укључујући и Ф-35.
Како наводе западни медији, то може бити такозвана умањена верзија ракете, која би требало да задржи све тактичке и техничке карактеристике, осим спољашњих димензија и тежине и према њиховим речима ако то успе да се уради и ако Русија обједини своја два напредна пројекта, то би могло значајно да ојача одбрамбену способност земље.
Су-57 први пут је полетео 2010. године, а тестиран је и у Сирији у условима реалне борбе, где је потврдио своје карактеристике.
За куповину тог руског ловца пете генерације већ се ствара ред. Пет земаља — Кина, Турска, Индија, Алжир и Вијетнам већ су на списку потенцијалних купаца.
Тај авион, направљен по програму ПАК-ФА, назван је Су-57 према пракси компаније „Сухој“ која ратним летелицама даје имена са непарним бројевима, док су парни бројеви резервисани за спортске и цивилне летелице. Најпознатији и највећи ловац из породице „Сухоја“ је Су-27. Индекси Су-37 и Су-47 су већ заузети, па је на реду Су-57.
Раније је та летелица била позната као Т-50.