„Кина се, упркос свему, неће погнути под притиском и одупреће се свим изазовима који јој се нађу на путу. Кина остаје отворена за преговоре, али ће се борити до краја ако буде потребно“, истиче се у документу.
У Белој књизи се такође наводи да Кина никада неће чинити уступке по принципијелним питањима током трговинских преговора са Сједињеним Америчким Државама и напомиње се да Пекинг и Вашингтон треба да поштују одабране курсеве и путеве развоја, као и „фундаменталне системе“.
„Прихватањем једног споразума немогуће је решити сва постојећа питања, такође је потребно осигурати да овај споразум задовољава потребе обеју страна“, истичу аутори документа.
У књизи се додаје да је Вашингтон одговоран за све неуспехе у трговинским преговорима, јер управо он одступа од великим трудом постигнутих договора.
„Након што су Сједињене Америчке Државе испровоцирале трговинске несугласице, Кина није имала другог избора него да предузме реципрочне мере, због чега су страдале трговинске и инвестиционе везе између двеју земаља“, наводи се у Белој књизи.
Од почетка преговора за елиминисање насталих несугласица стране успеле да постигну солидан прогрес и одређени консензус, али су се суочиле и са значајним тешкоћама.
„И сваки пут су те потешкоће произилазиле из чињенице да су се Сједињене Америчке Државе повлачиле из споразума, због тога што говоре једно, а раде друго, не показују никакву искреност и савесност… Трговински преговори су претрпели неуспех и одговорност за то је потпуно на америчкој страни“, истиче се у Белој књизи.
Кинеска страна закључује да је једини исправан избор за Сједињене Америчке Државе и Кину сарадња, јер од борбе обе стране имају штету, а кинеска страна спремна је да кроз сарадњу реши постојеће трговинске противречности и разлике и помогне у постизању обострано корисне сарадње.
Последњи круг америчко-кинеских трговинских преговора завршен је средином маја без резултата због још једног повећања америчких царина на кинеску робу. Сједињене Америчке Државе повећале су царине са 10 на 25 одсто на кинески увоз у вредности од око 200 милијарди долара.
Амерички председник Доналд Трамп такође је наредио да се започне процес повећања царина на сав преостали увоз из Кине који се процењује на око 300 милијарди долара. Као одговор на то, Пекинг је од 1. јуна повећао царине на увоз робе из Сједињених Америчких Држава у износу од 60 милијарди долара.