Тако је, према извештају, прошле године руска економија достигла шестогодишњи максимум са показатељем од 2,3 одсто.
Према мишљењу аналитичара, Русија је успела да постигне такав резултат захваљујући повећању светских цена нафте, повећању профита од извоза, као и реализацији неколико великих енергетских пројеката и одржавању Светског првенства у фудбалу. Притом се наглашава да на овај показатељ није утицало јачање међународних санкција и притисак светског финансијског тржишта.
Међутим, Светска банка је такође смањила прогнозе за раст руске економије на крају 2019. године. Стручњаци су смањили априлску прогнозу са 1,4 на 1,2 одсто. То је узроковано смањењем производње нафте, оштријом монетарном политиком, као и повећањем ПДВ-а на почетку године.
Осим тога, Светска банка је смањила своје прогнозе за светски економски раст у 2019. години са 3 на 2,6 одсто, а 2020. године, према мишљењу аналитичара, раст ће износити 2,7 одсто.
Разлози за погоршање прогноза у Светској банци су глобална тенденција да се створе трговинске баријере, финансијски „потреси“, као и нагли пад економија неколико водећих земаља. На пример, према прогнозама ће у Сједињеним Америчким Државама економија порасти до 2,5 одсто до краја ове године, а 2020. та бројка ће пасти на 1,7 одсто.