У јануару је Кина прва у свету извела спуштање станице „Чанје 4“ с луногодом „Јујту 2“ на тамну страну Месеца.
„Када су кинеске колеге желеле да реализују космички програм, укључујући кинески уређај који ради на супротној страни Месеца, било им је потребно да од Руске Федерације добију радиоизотопне термоелектричне генераторе“, рекао је Рогозин на панел-дискусији „Космичка економија: Потенцијал сарадње државе и бизниса“ на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу.
„Захваљујући томе Русија је добила одређене могућности за продубљивање сарадње с Кином у атомској сфери. А кинески космички програм је добио оно без чега не би могао да реализује тај изненађујуће леп пројекат рада на супротној страни Месеца“, додао је Рогозин.
Он је, такође, рекао да је предложио кинеским партнерима да се заједно баве изградњом базе на Месецу и да формирају орбиталну групацију сателита за снимање Земље.
„Треба разумети да Русија и Кина имају велику будућност када је реч о сарадњи. Много се говори о Месечевој научној бази. Одавно је време да се та идеја оствари, да се објасни шта имамо у виду када говоримо о Месечевој бази. Разумем шта ми имамо у виду. Тамо желимо да развијемо систем осматрања космичког простора, да изучавамо далеки космос, а у перспективи да уђемо у међународну сарадњу у области астероидно-кометне безбедности. Хајде да то учинимо заједно“, казао је Рогозин обраћајући се представнику кинеске делегације.
Према његовим речима, Кина с Русијом дели информације о изградњи космичке ракете-носача супертешке класе.
Раније је било саопштено да Русија планира да 2028. године лансира ракету супертешке класе „Јенисеј“.
„Сада наши кинески пријатељи преговарају с нама и отворено деле оне информације које су повезане с изградњом ракете супертешке класе“, рекао је Рогозин.