„Они су одвојени од трговине. И Кина и ми смо то признали у нашим расправама. Када говоримо о 'Хуавеју' то је питање националне безбедности, али то су одвојена питања и нису повезана са трговином“, истакао је Мнучин за телевизију Си-Ен-Би-Си.
Министар је затим навео да су Трампове изјаве о могућности разматрања питања „Хуавеја“ као дела трговинског споразума са Кином не противрече изјавама да забрана кинеске компаније није део трговинског рата. Мнучин је истакао да би мере против кинеске компаније могле бити укинуте само уколико Трамп добије одређене гаранције од Пекинга.
„Мислим да председник говори о томе да, ако будемо имали напредак у трговини, он би могао да буде спреман да учини нешто у вези са 'Хуавејем' уколико га Кина умири и пружи одређене гаранције. Али то су питања националне безбедности“, додао је Мнучин.
Раније је амерички председник Доналд Трамп изјавио да би ситуација са кинеском компанијом „Хуавеј“, са којом је америчким компанијама недавно забрањена сарадња, могла да се реши у склопу трговинског споразума са Кином, уколико он буде закључен.
Министарство трговине Сједињених Америчких Држава је средином маја ставила „Хуавеј“ на црну листу, који затвара компанији пут за куповину компонената и технологије америчких произвођача. „Хуавех“ је такође на списку компанија којима је забрањено пословање са америчким фирмама без одговарајуће лиценце. „Гугл“ је већ прекинуо сарадњу са компанијом „Хуавеј“ у областима које захтевају пренос опреме, софтвера и техничких услуга, изузев оних које су јавно доступне са отвореном лиценцом.