Фотографије оштећеног споменика Спутњику је послао Кирил Боршјов, новинар и блогер из Русије који већ годинама живи у Београду. Плоча се налази близу зграде у којој станује.
„Не верујем да је ово политички акт, то нису урадили фашисти, вероватно је реч о обичним вандалима, али много је ружно. Ово показује да омладина очигледно не зна ништа о томе, о том великом подвигу. Има тога и код нас у Русији, али држава мало више обраћа пажњу на те ствари“, каже Боршјов.
Плочу на стубу пасареле у Улици 2. септембра, на дан годишњице ослобођења Кнежевца открили су становници овог дела Раковице, у знак сећања на пале другове. Наш саговорник каже да данашњи становници овог дела града „свастику“ и не примећују.
„Видим да се у последње време води борба за очување овог дела историје, значајног подвига који је направљен у Другом светском рату, али то је често само део политике. Однос према споменицима треба показати на делу. Разговарао сам са многима, али овај проблем очигледно никога не занима“, каже Боршјов.
Додаје да је љут и на себе, јер је планирао да до 9. маја, Дана победе над фашизмом, среди макар зид на којем се налази споменик, али због обавеза није стигао.
„Ако нико не реагује на овај јавни апел, то ћу сигурно учинити“, каже наш саговорник.
На пар стотина метара од његове зграде налази се још један споменик који је у лошем стању, постамент је напукао и окружен је смећем, које нестаје само у октобру, пред годишњицу ослобођења Београда.
Реч је о споменику борцима погинулим у НОР-у од 1941. до 1945. године, у Улици 17. октобра.