У одлуци Уставног суда стоји да делегација није постала потпуно оперативна, те да је развила само неколико активности и показала недостатак транспарентности. Комплетна одлука Уставног суда још није објављена.
Да ли и како та одлука утиче на даљи ток преговора са Београдом?
Аналитичар Душан Јањић из Форума за етничке односе каже за Спутњик да није изненађен таквом одлуком уставног суда Косова, јер платформа која је усвојена не одговора ни ЕУ ни Америци. Ово, додаје он, може да буде од помоћи за дијалог Београда и Приштине.
„Ово ће да убрза обнову дијалога, јер је платформа и онако била проблематична и за Београд и за Европску унију, јер је прерано изнела крајње циљеве (признање Косова од стране Србије, прим. аут), чиме је дијалог блокиран“, објашњава Јањић.
Друга ствар коју не треба занемарити јесте могућност промене главних преговарача, сматра наш саговорник.
„Када је у питању састав тима очигледно је да међународна заједница жели да се створи флексибилнија ситуација, дакле боља у односу на ону која је била у доба Федерике Могерини, где су искључиво председници били преговарачи,“ верује Јањић.
Није искључено, наставља наш саговорник, и да ова одлука косовског уставног суда произведе политичку одлуку Косова да иде на изборе.
„То је у добром делу усаглашено са новим односом снага на Косову и са интересима за убрзање дијалога које показује Американци“, закључује Јањић.
Приштински медији спекулишу да је главни разлог обарања неких делова платформе за дијалог са Србијом то што се у преговарачком тиму Косова налазе људи која би требало да се појаве пред Специјалним судом за злочине ОВК, док други пишу да је проблем унутрашње политичке природе, тј. однос снага које унутра тима имају Рамуш Харадинај и Хашим Тачи.
Београд је раније оценио да је приштинска платформа документ који доказује да Приштина не жели наставак дијалога. Иначе, платформа о наставку дијалога са Београдом предвиђа: признање једнострано проглашене косовске независности, укидање Резолуције 1244, оснивање суда за злочине, које су током последњих сукоба на косовској територији наводно починили Срби, и недодирљивост граница Косова.
Документ је усвојен у одсуству две најутицајније опозиционе партије ДСК-а и Самоопредељења почетком марта ове године.