Сагласно документу, од 2017. године побољшао се однос становништва средњоевропских земаља према НАТО-у. Тако је, на пример, у Чешкој подршка Северноатлантском савезу порасла за 27 одсто, у Словачкој за 13 одсто, у Румунији и Мађарској за седам одсто, а у Пољској за шест.
„Поред све веће подршке НАТО-у, у појединим земљама Централне Европе примећује се забрињавајућа тенденција негативне перцепције САД. Могуће да је то повезано са руским дезинформацијама. Упркос чињеници да су све земље у региону чланице НАТО-а, око 23 одсто становништва виде САД као могућу претњу. Још је горе што у Бугарској и Словачкој све више људи верује да САД представљају већу претњу за њихове земље, него што је то Русија“, објаснили су аутори извештаја.
Према документу, у Бугарској само седам одсто грађана сматра Русију потенцијалном претњом, док је 25 одсто доделило ту улогу САД. Са друге стране, у Словачкој 41 одсто испитаника сматра да су претња САД, док 26 одсто верује да је реч о Русији.
Коментаришући извештај америчких стручњака, руски политиколог Валериј Коровин рекао је да речи о забринутости потврђују страх Вашингтона да ће изгубити контролу над регионом.
„Чак и минималне симпатије централноевропских земаља и њихове елите према Русији, по мишљењу Американаца, прете да ће Европа изаћи из домена америчке геополитичке контроле“, рекао је он.
Коровин је такође додао да САД гледају на централноевропски регион као на одскочну даску за даље пробијање у унутрашњост континета.