Према наводима листа, од 2012. године САД су пратиле рад система контроле енергетских мрежа Русије, али су сада изабрале агресивнију стратегију. Основни задатак специјалних служби јесте убацивање штетних софтвера у руске енергетске системе.
„Током протекле године такве акције су постале много агресивније. Радимо у таквим размерама, какве раније нисмо могли ни да замислимо“, рекао је један од високих чиновника у специјалним службама у разговору за „Њујорк тајмс“.
Лист пише да је циљ тог новог приступа да се Русији пошаље упозорење и да се осигура могућност да се у било којем моменту изведе сајбер-напад „у случају почетка озбиљног сукоба између Вашингтона и Москве“.
Убацивање штетног програмског софтвера у руске системе се разматра као механизам за обуздавање Русије. Нове мере су постале могуће пошто је Конгрес САД усвојио буџет за 2019. финансијску годину.
Документ подразумева извођење операција у сајбер-простору, које су усмерене на „софтвер за заштиту од напада и штетних дејстава на интернету против САД“.
„Кључно питање, на које се не може одговорити без приступа поверљивим информацијама, јесте — колико су дубоко САД успеле да продру у руски енергетски систем“, пише лист.
Тек уз приступ тим информацијама, „биће могуће рећи да ли ће САД успети да уроне Русију у таму или да паралишу њене оружане снаге“.