Ципрас је поручио Грцима да „треба да се осећају безбедно“.
Он је истакао да „турска провокација и кршење међународног права од стране Анкаре не показују снагу, већ слабост“, додавши да Грчка има снажну позицију, али и већу улогу на међународном нивоу након „великог и смелог историјског корака у решавању дугогодишњег спора са северним суседом“.
Грчки премијер је разговарао и са председником Кипра Никосом Анастасиадисом поводом заједничких координисаних активности.
„Чак и да се усвоје санкције против Турске, ако се потврди да постоје бушотине за природан гас у кипарској ексклузивној економској зони, онај ко крши суверена права Републике Кипра, која је држава-чланица ЕУ, суочиће се са последицама“, рекао је Ципрас.
Према грчким владиним изворима, током јучерашњег ванредног састанка грчког Савета за спољне послове и одбрану били су одређени дипломатски кораци у координацији са Кипром.
Током данашњег састанка Савета за спољне послове ЕУ шеф грчке дипломатије Јоргос Катругалос је заједно са својим кипарским колегом, како су јавили из грчког МСП-а, обавестио друге министре земаља-чланица ЕУ о „нелегалним активностима Турске који ескалирају у кипарској ексклузивној економској зони и захтевали су неопходну подршку ЕУ“.