Аргентинска телевизија „ТНТ спортс“ објавила је да након хапшења бившег шефа Европске фудбалске уније (УЕФА) Мишела Платинија, Међународна фудбалска федерација (ФИФА) разматра могућност да одузме Катару право одржавања Светског првенства 2022. године.
ФИФА, наводно, одржава „тајне састанке“ на којима се разматра могућа замена за домаћина турнира у Катару, јавила је аргентинска телевизија.
Спрема ли се ротација
Уколико би ФИФА донела такву одлуку, морала би да призна да је цео процес избора Катара био незаконит и нелегалан, а зна се да се „сопствена кривица најтеже признаје“, сматра Станковић.
А док се не огласи ФИФА, информацију о одузимању домаћинства Катару требало би примити и прихватити као гласину са мање или више основа.
„Видим да светска штампа још то није узела као главну тему дана, ту и тамо се наговештава да би могло да дође до неке врсте ротације и да се првенство 2022. игра у САД, Канади и Мексику, а да би Катар, евентуално, могао да буде домаћин 2026. године“, каже Станковић.
Он додаје да су то, за сада, само спекулације, али да вероватно има некаквих индиција на основу којих се тврди да би могло доћи до „ротације“ Мундијала 2022. и 2026.
Саговорник Спутњика подсећа да је Светско првенство 1986. године требало да се одржи у Колумбији, али је та земља, три године уочи почетка Мундијала, због економске кризе одустала од организовања највећег светског спортског догађаја, па се организације прихватио Мексико.
Дуг списак нових „домаћина“
Уколико би Катару била одузета организација Светског првенства, то по светски фудбал не би имало неке озбиљније последице, јер би се вероватно нашла земља која има одговарајућу инфраструктуру, сматра Станковић.
А таквих земаља има, додаје наш саговорник, поготово оних које су у непосредној прошлости организовале велика такмичења и могле би у кратком року, од три године, да се спреме за првенство.
Међу њима су Немачка и Француска у Европи и, на крају крајева, и Русија, мада Станковић не верује да би Мундијал могао два пута заредом да се одигра у истој земљи. Такође, првенство би се могло одиграти и у три северноамеричке државе.
„Знамо да у Америци која је имала Мундијал 1994. постоје одговарајући стадиони и инфраструктура, тако да би се алтернатива нашла и то би био мањи проблем. Већи проблем би био Катар, који би у том случају, вероватно, тражио обештећење за огромна улагања која је до сада имао. Катар конструише неколико стадиона, трошкови су огромни и сад је питање шта би од тога могло да се докаже на суду и шта би могло да се наплати“, каже Станковић.
Међутим, за сада је реч само о спекулацијама и требало би сачекати да се ФИФА званично огласи, закључио је Станковић.
Васионски трошкови
Према проценама, трошкови Катара за организацију Светског првенства требало би да достигну цифру од 200 милијарди долара. Катарски министар финансија Али Шериф Ал-Емади изјавио је у фебруару 2017. да његова земља троши 460 милиона евра недељно на изградњу неопходне инфраструктуре за Светско првенство 2022.
Al Wakrah Stadium is looking awesome! Inspired by the late British-Iraqi architect Dame Zaha Hadid, the design is inspired by the sails of traditional dhow boats – in tribute to Al Wakrah's seafaring past. pic.twitter.com/zJIUezjEuk
— Supreme Committee for Delivery & Legacy (@SCcorporate) 03. фебруар 2019.
Француско финансијско тужилаштво привело је пре два дана некадашњег најбољег фудбалера света Мишела Платинија, јер истражује наводна „активна и пасивна дела подмићивања службеника“ у вези са доделом домаћинства Мундијала Катару.
Катар је у децембру 2010. године, у време када је Платини био на челу УЕФА, добио домаћинство Светског првенства изненађујућом победом, с обзиром на недостатак интересовања локалне публике, екстремне врућине које владају у том региону и низак квалитет фудбала у тој земљи.
Француски медији преносе да је Платини испитан у вези са наводном вечером у Јелисејској палати 23. новембра 2010. године, на којој је био са тадашњим председником Француске Николом Саркозијем, принцом Катара Тамимом бин Хамадом ел Танијем и тадашњим премијером Катара Хамадом бин Јасемом ел Танијем, као и у вези са тим због чега је променио мишљење да уместо за САД гласа за арапску земљу.