Жестоко бојно поље између Америке и Русије које још нико не види

© AFP 2023 / SERGEI SUPINSKYСајбер рат
Сајбер рат - Sputnik Србија
Пратите нас
У току је рат две светске велесиле кога нисмо ни свесни, рат у сајбер-простору између Сједињених Америчких Држава и Русије, који је, додуше, за сада и даље само хладни рат, иако се води на дневном нивоу. Ово тврди „Њујорк тајмс“, позивајући се обавештајне званичнике из Вашингтона.

Само неколико дана након што је Џон Болтон, саветник америчког председника за националну безбедност, сасвим отворено признао да је Америка проширила „офанзивне сајбер-операције“ против Русије, у тексту под насловом „САД појачавају нападе на руску електромрежу“ њујоршки лист доноси и неке детаље.

Наводно, убачени су компјутерски вируси у електроенергетски систем и друге мете у Русији, а америчка стратегија се окренула ка офанзиви и то „с дубином и агресивношћу каква никада до сада није испробана“. Све је то, наводи се даље, одговор на вирусе које је Русија тобоже убацила у компјутерске мреже америчких електрана, гасовода, нафтовода и система за снабдевање водом.

Трампова „необавештеност“...

О ескалацији америчких дигиталних напада на Русију, тврди такође „Њујорк тајмс“, председник САД Доналд Трамп уопште није обавештен — због страха да би Русији могао да открије шта јој се догађа.

Трамп одговара у свом стилу, путем Твитера. Писање „Њујорк тајмса“ он назива „актом велеиздаје“ и каже да „није тачно“, али не прецизира шта није тачно — да је Америка напала Русију у сајбер-простору, или да он о томе није обавештен.

Шта се то, дакле, догађа на виртуелном бојном пољу САД и Русије? Да ли је заиста Америка постала агресивнија него што је била икада раније и зашто баш сада? И како ће Русија узвратити?

Дигитална агресија — на удару и цивили

О овим су питањима у „Новом Спутњик поретку“ разговарали проф. др Илија Кајтез са Факултета за међународну политику и безбедност и новинар Ђуро Билбија.
После писања „Њујорк тајмса“, руске агенције „Тас“ и „РИА новости“, позивајући се на своје безбедносне изворе из Москве, наводе да је Русија открила и спречила покушаје сајбер-напада Сједињених Држава на контролне системе транспортне, банкарске и енергетске инфраструктуре у Русији, а портпарол Кремља Дмитриј Песков је истим поводом рекао и да „ова информација“, објављена у њујоршком дневнику, „без сумње показује да постоји хипотетичка могућност сајбер-рата и војне дигиталне акције против Руске Федерације“.

© Sputnik / Виталиј ПодвицкиСајбер-рат
Жестоко бојно поље између Америке и Русије које још нико не види - Sputnik Србија
Сајбер-рат

Рат у сајбер-простору је рат садашњости, али и будућности и вероватно да и нисмо довољно свесни колико се далеко одмакло у припремама и неким операцијама у сајбер-ратовању“, каже Илија Кајтез, указујући да у оквиру Пентагона постоји и посебна јединица задужена за дигитално бојно поље под називом Сајбер-команда САД.

„За разлику од конвенционалног ратовања, специфичан проблем у вези са сајбер-ратом састоји се у томе што оно ни на који начин није регулисано међународним уговорима и конвенцијама. Сједињеним Државама одговара тај систем неуређености, јер ничим нису лимитиране нити обавезане на, условно говорећи, фер игру. Отуда је ситуација потенцијално веома опасна, јер и комплетна цивилна инфраструктура може да постане мета“, указује Кајтез.

Два америчка документа

„Председник Русије Владимир Путин изјавио је ове недеље да је Русија Америци у више наврата нудила разговор о регулисању правила игре у сајбер-простору, али су те позиве Американци сваки пут игнорисали“, скреће пажњу Ђуро Билбија.

Сајбер-операције које је описао „Њујорк тајс“ утемељене су у двама документима. Један је „Председнички меморандум о националној безбедности број 13“ — документ чији детаљи нису познати, зна се тек да Сајбер-команди Пентагона даје шира овлашћења него што их је она имала раније — а други је „Џон Мекејн закон о националној одбрани за фискалну 2019.“, назван по покојном сенатору, једном од најпознатијих јастребова америчког интервенционизма, којим се и формално одобрава спровођење „тајних војних активности у сајбер-простору“.

CC0 / / Процесор
Жестоко бојно поље између Америке и Русије које још нико не види - Sputnik Србија
Процесор

Први документ, наводи „Њујорк тајмс“, команданту Сајбер-команде и директору НСА генералу Полу Накасону омогућава да спроводи операције без председничког одобрења, а на сличан начин и Мекејнов закон прописује да се тајне сајбер-акције могу спроводити само уз одобрење секретара за одбрану, дакле, такође без одобрења председника.

„Све ово, ипак, не значи да постоји опасност да ове структуре покрену акције без знања председника. Уосталом, Трамп је у веома добрим односима са војно-индустријским комплексом, чак се може сматрати и његовим промотером. Ова овлашћења Сајбер-команди треба да омогуће брзо деловање и не значе да Трамп о томе није обавештен“, коментарише проф. Кајтез Трампову Твитер тврдњу о велеиздајничком, а уз то и нетачном извештавању „Њујорк тајмса“.

Претња неће проћи без одговора

А сајбер-напади на Русију, наводи такође овај лист преносећи речи једног високог обавештајног званичника САД, „постали су много, много агресивнији током протеклих годину дана“.
Уколико је ова информација тачна, може се повезати са информацијама о технолошком продору друге стране, те би ова америчка сајбер-офанзива могла тиме да буде објашњена, указује Ђуро Билбија:

„Један кинески портал, повезан с тамошњим обавештајним службама, објавио је пре неколико дана да Русија располаже технологијом којом може потпуно из функције да избаци амерички навигациони систем ГПС. Ако је то тачно, америчка технологија се практично може сматрати бескорисном гвожђуријом — и то се јако добро зна и у Пентагону.“

И зато, напомиње Билбија, „Американци ће ипак бити принуђени на договоре који ће увести какав-такав ред у овој сфери, покушавајући истовремено да задрже предност у домену високих технологија, о чему сведочи и борба против кинеске компаније ’Хуавеј‘“.

У сваком случају, уверен је Илија Кајтез, сајбер-претња из САД неће проћи без адекватног одговора:

„Русија је, као и Кина, извукла поуке из историје и неће пропустити прилику да своју скупо плаћену слободу сачува. Своје огромне интелектуалне потенцијале оне сад окрећу ка најсавременијим оружјима и оруђима, у сусрет изазовима сајбер-ратовања и роботике. А свету би, па и самој Америци, највише одговарало да на крају дође до договора правилима игре, јер би на тај начин значајни ресурси могли да се окрену мирнодопским сврхама.“

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала