Демонстранти су дошли у Праг из свих делова Чешке Републике, а тамошњи медији су оценили да је то вероватно један од највећих протеста од пада комунизма 1989. године. Поред оставке актуелног премијера, ког демонстранти сматрају претњом за демократију и правни систем у земљи, затражена је и оставка министарке правде.
Чешка полиција је још у априлу предложила подизање оптужнице против предузетника и милијардера Бабиша због наводне проневере новца из европских фондова искоришћених за изградњу хотела и конференцијског центра изван Прага. У недавно објављеном нацрту ревизорског извештаја Европске комисије пише да је Бабиш у сукобу интереса, јер као премијер још има утицај на функционисање његове фирме „Агроферт” и на коришћење новца ЕУ.
Крив јер ради за своју земљу
Историчар и политички аналитичар Саша Адамовић за Спутњик истиче да је у овом тренутку тешко проценити да ли ови протести могу да угрозе Владу Андреја Бабиша, али да није случајно што је чешки премијер оценио да нацрт извештаја ЕК представља напад на целу Чешку Републику, а не на њега лично.
„Очито је да се Бриселу не допада то што је премијер Бабиш у овом моменту човек који одлучно води Чешку. Он је у главним медијима обележен као популиста, а чим некога тако обележите то значи да је реч о човеку који, пре свега, води рачуна о националним интересима своје државе. Тако је и у овом случају, јер је премијер Бабиш не само победио на сасвим регуларним и демократским изборима у Чешкој, него је недавно победио и на изборима за Европски парламент и очито је да је он за већину Чеха сасвим прихватљив. Међутим, такође је очигледно да он са својом политиком није прихватљив за Брисел“, примећује Адамовић.
Бабиш се не уклапа у глобалистичку агенду
Како каже Адамовић, без обзира на то што је Бабиш део либералне групације у Европском парламенту, очигледно је да се он због неких својих ставова, који се пре свега односе на суверенитет Чешке, али и због свог антимигрантског става, не уклапа у глобалистичку агенду до којој је Бриселу и те како стало. Зато, напомиње Адамовић, и није изненађење што су против њега покренути протести.
„Понавља се матрица када су у питању власти које се не уклапају у политички програм ЕУ. Онда су, у том смислу, чести протести против таквих власти које нису, условно речено, политички коректне. Такође, није ни чудо што иза тих протеста заправо не стоје опозиционе политичке странке, већ се све то одвија преко протеста који организују такозване невладине организације, баш као што је организација која заправо води главну реч када су у питању протести против чешког премијера“, објашњава Адамовић.
Уважава Русију, жуља ЕУ
Постоји матрица, додаје наш саговорник, када се власти које не одговарају Бриселу демонизују или дисквалификују преко наводне антикорупцијске борбе, без обзира на то што је премијер Бабиш и на претходним парламентарним изборима у Чешкој и на изборима за Европски парламент остварио политичку победу и у том смислу његов политички легитимитет не би смео да буде доведен у питање.
„Очито да ће бриселска номенклатура, бар она која је у претходних пет година била и те како антируски опредељена, Бабишу између осталог замерити и то што има један другачији однос према Русији, много објективнији и много реалнији, као уосталом и председник Земан. И то је нешто што му Брисел свакако пише као отежавајућу околност, па апсолутно није никакво изненађење организација таквих протеста чији је циљ управо обарање премијера Бабиша са потпуно легитимне власти“, напомиње Адамовић.
Део политике чешког премијера је да уважава интереса Русије као једне, пре свега, европске државе, али то није оно што је пожељно у овом тренутку у Бриселу, који је, упркос свему, изразито антируски опредељен и не жели побољшање, односно ресетовање односа са Русијом и њеним председником Владимиром Путином, закључује Адамовић.