00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Новак поново смета Аустралији
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Последња Бајденова пакост против Србије
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Русија ће се бранити технологијама хиперзвука и ласерском енергијом

© Sputnik / Министерство обороны РФ / Уђи у базу фотографијаТестирање ласерског комплекса Пересвет
Тестирање ласерског комплекса Пересвет - Sputnik Србија
Пратите нас
Руски министар одбране Сергеј Шојгу је најавио да ће руска војска и флота у скорије време добити ново оружје, које нема пандан у свету и које је засновано на хиперзвучним и ласерским технологијама. Према његовим речима, нови типови су већ у стању огледно-борбене дужности.

Тренутно се авионски ракетни комплекс „Кинџал“ и ласерски систем „Пересвет“ тестирају у војсци, а до краја године на борбено дежурство стиже хиперсонични ракетни систем „Авангард“. Војни експерти кажу да хиперсонично и ласерско оружје даје руској војсци изразиту предност у односу на високотехнолошког противника.

Прошлог месеца је о ласерском оружју говорио и председник Русије Владимир Путин, који је рекао да ће ове врсте оружја одређивати борбени потенцијал руске војске и морнарице у наредним деценијама и читавом 21. веку.

Путин је подсетио да је у експлоатацији ласерско оружје „Пересвет“, о коме је јавност први пут чула прошле зиме, када се руски лидер обраћао Федералној скупштини. Он је тада рекао да је Русија свесна чињенице да одређени број држава ради на стварању напредног оружја заснованог на новим физичким принципима, али да има разлога да верује да је Русија један корак испред, у сваком случају, тамо „где је најпотребније“.

Напредни ласерски систем „Пересвет“ ушао је у употребу крајем прошле године, а припадници руске војске који су добили овај комплекс прошли су обуку у бази Војно-космичке академије „Можајски“, као и у индустријским предузећима.

Систем је назван по Александру Пересвету, великом руском хероју, монаху и ратнику, који је канонизован, а који се посебно прославио у Бици на Куликовом пољу, једној од најзначајнијих битака у руској историји, која се одиграла 8. септембра 1380. године против татарске златне хорде.

Иако су техничке спецификације овог оружја тајне, војни стручњаци кажу да оно може да се искористи против дронова, пројектила и летелица.

„У Русији се ради на стварању ласерских система за уништавање ваздушних објеката. Већ је у руску војску стигао ласерски систем ’Пересвет‘. Детаљи о њему се држе у тајности, али је апсолутно сигурно да се он може искористити против ваздушних објеката типа беспилотних летелица и, вероватно, крстарећих ракета. Овај комплекс је већ распоређен барем на неколико база тј. он је већ у руској војсци. То није огледни, него реални борбени образац. Нема отворених информација о томе да ли смо оборили одређене ракете уз помоћ тог ласера или нисмо, али се рад у овом правцу дефинитивно одвија. Русија је један од светских лидера у системима ласерског оружја“, рекао је за Спутњик војни експерт Дмитриј Корњев.

Државни програм наоружања за период 2018–2027. ставља акценат на испоруку војне опреме нове генерације. Највећи успех Руске Федерације је постигнут у сфери војног хиперсоничног оружја, и Русија је данас једина земља на свету која серијски производи хиперсонично оружје.

Руски суперсонични авијациони ракетни комплекс „Кинџал“ нема пандана у свету, с обзиром на то да нико други нема балистичку ракету која се лансира из ваздуха.

„Кинџал“, у преводу „бодеж“, направљен је на основу ракета „Искандер“ које могу да маневришу током лета и да лете по непредвидљивој трајекторији, а од децембра 2017. се налази у руској војсци. То је систем високе прецизности, који развија брзине и изнад 10 маха и потпуно је неухватљив за било који противракетни систем. Суперсонична ракета има домет од 2.000 километара и може да нанесе ударе без уласка у зону ПВО и ПРО противника. „Кинџал“ је намењен за уништавање великих надводних и копнених циљева.

Као носач тих ракетних комплекса изабран је суперсонични ловац-пресретач МиГ-31, који важи за најбржи савремени борбени авион на свету. Писало се о томе и да опремање МиГ-31 хиперсоничним системом „Кинџал“ представља озбиљну претњу за потенцијалне противнике Москве. Наоружавање суперсоничног авиона хиперзвучном ракетом „Кинџал“ значајно је побољшало борбене могућности авиона, што га је учинило „убојитим“.

Стратосферски пресретач МиГ-31 развија брзину до 2,8 маха, а очекује се да би као носачи суперсоничног ракетног комплекса могли да послуже и бомбардери Ту-22М3М и Су-34, као и ловац пете генерације Су-57.

Руске ракетне јединице за стратешке намене почеле су да добијају системе „Авангард“, који ће крајем године ући у службу.

Руске ракетне трупе налазе се у одређеној историјској фази када се из борбеног састава повлаче последњи совјетски ракетни системи, те се наставља увођење у арсенал стационарних и мобилних ракетних система пете генерације „Јарс“ и „Авангард“.

© SputnikРуски систем за електронско ометање „Палантин“ ЛАТ.
Русија ће се бранити технологијама хиперзвука и ласерском енергијом - Sputnik Србија
Руски систем за електронско ометање „Палантин“ ЛАТ.

У ракетној јединици у Оренбуршкој области већ је распоређена инфраструктура за постављање ракетног пука са системом „Авангард“. Према плану, пук ће преузети борбену дужност до краја ове године.

Путин је раније „Авангард“ назвао „адекватним и асиметричним“ одговором на амерички систем противракетне одбране.

„Авангард“ може да носи нуклеарне и конвенционалне бојеве главе, има интерконтинентални домет и може да лети у густим слојевима атмосфере, на граници са стратосфером, а у стању је да развије брзину од 27 маха. У овом тренутку, то је најбржи објекат на свету. При таквој брзини практично ниједан противракетни систем неће бити у могућности да га заустави.

Комплекс ће бити инсталиран на интерконтиненталним балистичким ракетама УР-100Н УТТХ „Стилет“ (РС-18А), а у будућности носач „Авангарда“ могла би да буде и нова балистичка ракета РС-28 „Сармат“, која представља ракетни систем подземног базирања у силосима.

Русија модернизује своје нуклеарне ракетне снаге полазећи од сопствене безбедности, каже за Спутњик војни експерт Борис Рожин.

„Развој тог система је логичан корак и повезан је са растом стратешких претњи нуклеарном паритету, када САД распоређују систем противракетне одбране у Европи и баве се модернизацијом својих нуклеарних ракетних система, због чега се и повлаче из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. С тим у вези, Русија се, наравно, бави модернизацијом својих ракетно-нуклеарних снага ради сопствене безбедности“, каже Рожин.

Ракета 9М729 - Sputnik Србија
ИНФОГРАФИКА Зашто Вашингтону смета руска ракета?

Војни експерт напомиње да ће то бити највећа интерконтинентална балистичка ракета на свету. Очекује се да ће домет „Сатане 2“, како је зову у НАТО круговима, бити 9.500 километара и да ће до 2021. ући у употребу.

„’Сармат‘ представља даљи развој домаћих тешких ракета, које су првенствено намењене за употребу у условима нуклеарног рата и то као контраудар у случају да САД или њени савезници изврше превентивни напад на нашу земљу. Ракете „Сармат“ могу да гарантују уништење оних циљева које војска одреди. Предности ове ракете су повећана прецизност, ефективан домет и радијус уништења циља“, навео је Рожин.

Када је реч о руској Ратној морнарици, у првом плану је хиперзвучна ракета „Циркон“, која је у стању да лети брзином од девет махова. Њен домет биће већи од 1.000 километара, а том ракетом биће наоружане подморнице и најновији војни бродови. Пројектил ће моћи да погађа морске и копнене циљеве.

Руски војни експерти наводе да ракета „Циркон“ са бродова Ратне морнарице Русије гарантовано може да погоди циљ за пет минута са растојања од 500 километара од обале и да такав суперсонични систем као што је „Циркон“ практично пробија сваки систем ПВО и ПРО. Од њега, како тврде, нема заштите.

За тих пет минута може се открити ракета која лети ка циљу, али је пресретање немогуће.

Руски експерти наводе да хиперсонично и ласерско оружје даје руској војсци предност у односу на високотехнолошког противника, али истовремено истичу да се Русија придржава одбрамбене стратегије. Најновије оружје, упркос његовој моћи, ствара се за обуздавање евентуалног противника. Наравно, овај задатак није решен са неколико врста оружја, па руско Министарство одбране спроводи читав низ активности за укључивање хиперсоничних и ласерских комплекса у систем одбране земље, чиме се повећава борбена готовост трупа.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала