Ова агенција, позивајући се на неименоване изворе, јавља да је Трамп саопштио својим људима од поверења да је овај споразум неправедан за САД јер, како се наводи, предвиђа помоћ Вашингтона Токију у случају оружаног напада на Јапан, али не обавезује јапанске Оружане снаге да долазе у помоћ Америци.
Извори „Блумберга“ такође наводе да је овај корак америчког председника врло вероватан, упркос томе што Трамп још није предузео ништа по том питању.
Одакле „цуре“ информације
Међутим, политиколог Александар Павић за Спутњик каже да треба имати на уму да Трамп до сада нигде јавно није изашао са оваквим ставом, па би ова вест могла представљати „цурење“ информација из непосредног окружења америчког лидера.
„Оно што не знамо, јесте да ли је Трамп ову вест намерно пустио преко некога, или је то пак неко други урадио да би му направио проблем, што сасвим сигурно не би био први пут. Можда је неко ову вест пласирао и како би председника САД ’погурао‘ у жељеном правцу. Међутим, у овом тренутку заиста не можемо бити сигурни у веродостојност овакве информације“, оцењује Павић.
„Носач авиона“ за САД
На питање колико је реално да Доналд Трамп заиста повуче такав потез и изађе из споразума са тако значајним савезником попут Јапана, Павић каже да тако нешто у овој фази светских дешавања не звучи вероватно.
„Јапан је, практично, амерички носач авиона у том региону и без Јапана, изузев наравно Јужне Кореје, Америка ту нема прави ослонац за прављење противтеже Кини. Тако да, гледано само са тог становишта, оваква могућност отпада. Да не говоримо о улози Северне Кореје. Такође, знамо да је Трамп у Америци већ био изложен критикама да напушта постојеће споразуме. Он сада улази у предизборну кампању, а Јапан је стари савезник САД и сигурно је да му не би користило да сада отвара и тај фронт и долази у ситуацију да га неко оптужи да напушта још једног савезника, као што га оптужују да то ради са западноевропским државама“, примећује Павић.
Порука темпирана уочи Г20
Међутим, додаје Александар Павић, сигурно је да амерички председник ради на томе да од Јапанаца извуче више средстава за заједничку одбрану, па је ова порука у складу са његовим генералним ставом према свим савезницима, а не само према Јапану. Стога, како каже, ова порука може да буде темпирана уочи самита Г20 у Осаки као основа за будуће разговоре на ову тему.
„Са друге стране, ово такође може да буде Трампова тактика да мало тврди пазар и испослује неке мало боље услове у постојећем безбедносном аранжману који Америка има са Јапаном, а који траје скоро 70 година. Дакле, у овој вести има основа, јер се говори о томе како треба да се пресели војна база у Јокохами, па је сигурно да Трамп жели да из тога извуче и компензацију од Јапанаца, можда већу него што они нуде. Међутим, у овом тренутку можемо само да нагађамо, али је врло мала вероватноћа, скоро никаква, да би се Американци лишили таквог савезника као што је Јапан“, објашњава Павић и додаје да САД на Далеком истоку немају пандан Јапану и ономе што он нуди Америци, поготово против Кине.
Подсетимо, током посете америчког председника Јапану крајем прошлог месеца било је саопштено да ће Токио купити око 100 најновијих америчких ловаца Ф-35.