Оба амандмана предлажу да се из нацрта избаци предлог о давању овлашћења. Амандмане су поднели посланици из Украјине и из балтичких земаља.
Сада се у ПС СЕ расправља о нацрту извештаја о овлашћењима руске делегације на које су поднете жалбе. Прво ће Скупштина саслушати говорнике, затим организовати расправу о нацрту, а затим гласати о амандманима. Након тога гласаће се о резолуцији са усвојеним текстом амандмана.
Одлуку ће донети проста већина.
Већина посланика који су се пријавили да говоре су посланици из Украјине, али има и представника из Летоније и Литваније. Очекује се и наступ руских парламентараца. Они не гласају о нацрту резолуције, али могу да учествују у дискусијама.
У ноћи 24. јуна, након деветочасовне расправе, Парламентарна скупштина усвојила је резолуцију којом се руска делегација позива да учествује на јунској седници. У документу се наводи да права делегација да гласају, говоре и буду заступљена не подлежу ограничењима.
Након тога, Москва је први пут од 2016. године поднела захтев за потврђивање мандата у ПС СЕ.
Међутим, следећег дана су, на иницијативу украјинских и грузијских посланика, на овлашћења нове руске делегације уложене жалбе. Тада је одлучено да ће Одбори за регулативу и мониторинг припремити извештај у вези са овлашћењима руских парламентараца.
Москва је саопштила да неће учествовати у раду седнице све док руска делегација не добије сва овлашћења, а у случају „најмањих санкција“ — Руси ће напустити Стразбур.