Четвртог јула је саопштено да су власти британског Гибралтара задржале супертанкер који је превозио сирову нафту у Сирију.
Главни министар Гибралтара Фабијан Пикардо саопштио је да су те мере предузете због „информација које Влади Гибралтара дају разумну основу да сматра да је брод ’Грејс 1‘ нарушавао санкције ЕУ против Сирије“.
Вршилац дужности министра иностраних послова Шпаније Хосеп Борељ је навео да су гибралтарске власти задржале танкер на захтев САД.
Суд Гибралтара је 5. јула продужио задржавање иранских танкера на 14 дана, пренео је АФП речи тужиоца.
Портпарол Гибралтарског суда је рекао да испитују чланове посаде како би утврдили природу и циљ путовања. Према наводима безбедносних извора, на танкеру је било 28 људи, међу којима су држављани Индије, Украјине и Пакистана.
Министарство иностраних послова Ирана је пренело протест амбасадору Велике Британије у Техерану због задржавања брода, а званични представник ресора Абас Мусави је раније рекао да Техеран сматра да је задржавање танкера због санкција које нису засноване на одлукама Уједињених нација неприхватљиво.
„Овај корак, према нашем уверењу, противречи прокламованом расположењу водећих земаља Европске уније, укључујући Велику Британију, да постигнути споразум с Ираном о нуклеарној сфери буде сачуван. Представници Ирана су у више наврата, на разним нивоима, последњих дана наглашавали да њихова земља није добила економски добитак од нуклеарног споразума, у великој мери због тога што европски учесници у споразуму нису успели да пронађу ефикасне форме рада у тој сфери, у условима у којима су САД иступиле из споразума. И не само то, него су и својим санкцијама обухватиле све оне који су спремни да и даље делују у складу с међународним правом, настављајући закониту економску сарадњу с Ираном“, навело је Министарство.