То је изјавио за Новости шведски судија Кристер Карпхамар, који је био на челу истраге о терористичком бомбашком нападу на аутобус „Ниш експреса“ код Подујева 2001. године. Он је додао и да је то било познато и када је Ејупи ухапшен 2001. године.
„Када је 14. маја 2001. године Ејупи мистериозно побегао из ’Бондстила‘, први пут сам чуо да је реч о човеку ЦИА. Незванично сам касније сазнао да је одлучено да Ејупија не изводе на суд, јер би могао да проговори и о политичкој позадини злочина на Косову и Метохији из тог времена. Кад смо га ухапсили, само је рекао: ’Нећу ништа да вам кажем‘. И у папирима из истраге Унмика то су његове једине речи“, рекао је Карпхамар.
Када је и како ЦИА регрутовала Ејупија није познато, наводи лист. Он током рата није био на територији Косова и Метохије, већ се у Немачкој бавио разбојништвима, изнудама и шверцом дроге, пишу Новости.
Како се наводи, Ејупи се помиње и као припадник терористичке групе која је 2004. године организовала погром Срба на Косову и Метохији, а сумњичи се и да је лично ликвидирао Тахира Земаја и Џемаила Мустафу, који су били блиски сарадници првог „косовског председника“ Ибрахима Ругове.
Та крвава линија, како пишу Новости, води и до убиства Ивановића 16. јануара 2018 године.
Непосредно пред тај злочин, како бележе српске обавештајне службе, Ејупи је из Тиране допутовао на Косово и Метохију, а потом је опет отпутовао у Немачку.