Он наглашава да је вероватноћа кризе реална, с обзиром да Москва и Кијев не могу да се договоре о новом уговору о транзиту гаса, док се актуелни уговор завршава 1. јануара 2020. године.
„У одсуству разумног економског споразума, то јест, оног који гарантује транзит велике количине гаса кроз Украјину, и то по цени, коју Русија прихвата као разумну — ми смо на директном путу ка гасној кризи ове зиме“, истиче Кошар.
У том случају — европске земље чекају на прекиде у испорукама гаса, што ће довести до значајног повећања цена, сматра овај експерт. Економиста истиче да је мала вероватноћа да ће амерички течни гас решити проблем — због превисоких трошкова.
Стога, Европа треба да учини све напоре и да помогне у закључивању новог договора о транзиту између Москве и Кијева.
Осим тога, Кошар подржава и нови руски гасовод „Северни ток 2“ који, по његовом експертском мишљењу — има неоспорне економске предности и може да постане алтернативна и поузданија траса за снабдевање руским гасом у случају прекида транзита преко Украјине.
Међутим, стручњак такође подсећа на претње Сједињених Америчких Држава, које намеравају да уведу санкције новом руском гасоводу; али ће такве акције, како тврди француски економиста — само погоршати односе између Вашингтона и Европе.
Истовремено, он рачуна и на новог председника Украјине Владимира Зеленског, који може да успостави дијалог са Русијом и да спречи „гасну кризу“. Због тога, стручњак позива европске земље да покрену дијалог са украјинским председником и да га подстакну на компромис са Русијом.
Постојећи уговори за снабдевање и транзит руског гаса преко Украјине истичу крајем 2019. године. За сада не постоји сигурност и не види се решење за наставак испорука и за транзит. Још није наведен ни датум наредног круга трилатералних преговора у формату Русија-Украјина-Европска унија о даљем транзиту руског гаса преко украјинске територије.