Посебну „занимљивост“ изазвала је чињеница да су финансијери и оснивачи америчког антиратног тинк-тенка заклети либерал, демократа Џорџ Сорош и такође милијардер, конзервативац из реда републиканаца Чарлс Кох. Лист „Бостон глоб“ је то оценио „једним од најзначајнијих партнерстава у модерној америчкој политичкој историји“. Промовисање антиратне поруке назвао је „радикалном појавом“, с обзиром на то да, како наводи, скоро сваки велики тинк-тенк у Вашингтону тренутно промовише неку варијанту милитаризма или либералног интервенционизма.
Пацифиста Сорош
„Глоб“ пише да ће нови приступ спољној политици заснованој на дипломатији, а не на санкцијама и ратовима, вероватно заговарати ствари као што су повлачење америчких трупа из Авганистана и Сирије, окончање ратова покренутих ради промене режима и „мање конфронтирајућу“ политику према Кини и Русији.
Сумњичавост коју изазива оснивање оваквог института, свакако не произилази из његовог концепта, него из чињенице ко су оснивачи, а посебно с обзиром на добро познат лик и дело Сороша, пре свега његових фондова, поготово Атлантског савета, за које би се могло рећи све осим да имају улогу миротворца. Кох се, пак, доводи у везу са америчком политиком у Венецуели и Ираку, где је био главни донатор неоконзервативног Америчког института за предузетништво, чији се чланови сматрају водећим архитектама инвазије.
Длаку ће променити, али ћуд тешко
Да ли је могуће да два вука са Волстрита промене и длаку и ћуд, што би по оној народној да вук длаку мења а ћуд никако, била немогућа мисија?
„Свако ко се заправо разуме у политику коју све ове године промовишу Кох и Сорош, са скепсом ће примити вест да њих двојица заједно раде на формирању једног антиратног тинк-тенка“, каже за Спутњик историчар Саша Адамовић, одличан познавалац америчке политичке сцене.
Они, Сорош либерално оријентисан демократа, а други конзервативац, јесу, како додаје, само на први поглед идеолошки различити, а да је тако, Адамовић подсећа да то не би била њихова прва политичка сарадња.
Заједнички против Трампа
Саговорник Спутњика наводи да је Кох 2016. подржао Сорошев пројекат којим се залагао за политику амнестирања афроамеричких затвореника, како би се прикупили гласови те популације током тадашње председничке кампање. Проценили су да би на изборима те године њихови гласови могли да буду одлучујући и да би они у највећој мери ишли у корист кандидата демократа Хилари Клинтон, која је по њиховим плановима тада морала да порази Доналда Трампа као прилично неочекиваног кандидата Републиканске странке.
Адамовић зато сматра да је управо однос према Трампу и његовој политици оно што везује двојицу политички активних милијардера.
„Џорџ Сорош од првог тренутка важи за правог Трамповог архинепријатеља. Са друге стране, од победе Трампа утицај Чарлса Коха, као и његове браће који су такође политички активни, све више опада и зато се у последње време жестоко супротставља и веома снажно критикује рестриктивну политику Трампа према илегалној имиграцији и протекционистичку економску политику“, објашњава саговорник Спутњика.
Трампу би да отму политику
Он указује и зашто су се определили баш за нову улогу миротвораца, која је са њима, с обзиром на њихов лик и дело, потпуно неспојива.
„Оснивање једног антиратног тинк-тенка представља заправо покушај противника Доналда Трампа да отму Трампову спољнополитичку агенду, односно једну од њених најважнијих тачака, а то је окончање америчких дуготрајних и све више бесмислених ратова. Позната је чињеница да у 21. веку није прошла ниједна година, а да САД нису ратовале. Још у предизборној кампањи Трамп је најављивао повратак америчких војника кући“, подсећа Адамовић, истичући да та политика има подршку већине Американаца.
Отуда процена Трампових противника да би ту политику требало отети Трампу и искористити је против њега.
По мишљењу овог аналитичара, Сорош и Кох су пажљиво одабрали и тренутак када ће промовисати своје нове идеје и основати институт Квинси.
„У том смислу, није случајан тајминг када се формира тај наводни антиратни труст мозгова, јер он заправо долази у време када се захуктава америчка председничка кампања у којој Трамп рачуна на нови четворогодишњи мандат, а његови противници ће учинити све да му не дозволе реизбор“, каже Адамовић.
А у наводно миротворство Сороша и Коха, како додаје, неће моћи да поверује нико ко има мало здраве памети.