Ирански званичник је, у изјави за Спутњик, оценио мере које су предузеле земље потписници Заједничког свеобухватног акционог плана, а такође је објаснио и када Иран може да се врати испуњавању обавеза на основу Нуклеарног споразума.
„Заједнички свеобухватни акциони план је мултилатерални споразум. Иран доживљава друге стране тог споразума као апсолутно саставни део, а обавезе које свака страна треба да испуни треба да буду принцип свих земаља, које су чланице Нуклеарног споразума“, рекао је Мусави, подсетивши — да су САД напустиле споразум.
Остале земље потписнице, како додаје званичник, траже од Ирана као равноправне и главне стране да остане део споразума, упркос проблемима, које смо осетили у процесу реализације заједничког свеобухватног акционог плана након повлачења САД из споразума.
„Иран је прихватио те захтеве и изабрао је пут стрпљења, покушао је да сачува споразум, узимајући у обзир све обавезе, које су остале стране из Споразума преузеле на себе“, напомиње Мусави.
Према његовим речима, упркос томе што Иран не дели ставове земаља које су остале у Нуклеарном споразуму, тон порука које је иранско руководство упутило странама потписницама Споразума — није се мењао.
„Истовремено, ми признајемо да су Кина и Русија уложиле довољно напора да сачувају Нуклеарни споразум и да испуњавају обавезе које су преузеле на себе. Кина и Русија су заиста две важне земље-чланице Нуклеарног споразума. Ми се надамо да ће оне и у будућности наставити да предузимају активне мере, а ако се и Европљани врате испуњавању својих обавеза, онда ће се сви политички кораци предузимати у оквиру пет земаља. У том случају, Иран ће се вратити испуњавању својих обавеза“, поручио је Мусави.