Лавров је рекао да су за потребе решавања украјинске кризе формирани постојећи формати — контакт-група, на којој учествују Кијев, Доњецк и Луганск уз подршку Русије и ОЕБС-а, и Нормандијски формат, који су заједнички аутори и самих Минских споразума, укључујући и Споразум о успостављању контакт-групе за директни дијалог између сукобљених страна.
Он је истакао да је формат решавања ситуације преко механизама Нормандијске четворке и Минске контакт-групе одобрио Савет безбедности УН, што је непосредни инструмент који међународна заједница треба да користи.
„Други предлози вероватно имају право на постојање, али ћу нагласити најважније — нагласак треба да буде на директном дијалогу. То је срж Минских споразума“, истакао је Лавров.
„Када се ради о озбиљним понудама, оне се дају прво дипломатским путем, а не јавно преко „Фејсбука“. Али ми смо спремни да разматрамо конкретне предлоге који ће помоћи да се реализује резолуција Савета безбедности која је одобрила Минске споразуме, а не да мењамо ову резолуцију и саме Минске споразуме“, објаснио је руски министар спољних послова.
Зеленски је 8. јула упутио предлог председнику Русије Владимиру Путину да размотре у Минску ситуацију у вези са Кримом и Донбасом уз учешће лидера Сједињених Америчких Држава, Велике Британије, Немачке и Француске.
Кремљ је коментарисао да ће идеја украјинског председника бити размотрена.