У суштини, бес који је запљуснуо западну јавност после обелодањивања ставова првог британског човека у Вашингтону само је ставио у први план оно што сви знамо — да искреност апсолутно нема шта да тражи у међународним односима, стоји у анализи РТ-а.
Сер Ким Дерок је Трампа назвао „невештим“, „некомпетентним“, неспретним... Сада се испоставља да је управо тај тајни извештај био невешт и неспретан, практично — трамповски, анализира РТ.
Ипак, не треба се заваравати: ово је „мејнстрим“ поглед снобовске и супериорне британске политичке класе, али бес је усмерен на чињеницу да је извештај уопште процурио, а не на ставове изнете у њему.
Сада можемо слободно да се завалимо и гледамо колико је дипломатски језик бескористан, када се судари са бруталном искреношћу. Покушај Британије да овај случај гурне под тепих је тријумф тоталне неискрености.
Ево само неколико примера реакција на скандал.
Први пример је званични одговор премијерке:
„Премијерка има пуно поверење у свог амбасадора у Вашингтону. Наши амбасадори нам дају искрене, нелакиране оцене политике држава у којима раде“.
Ово је кључна реченица:
„Ти ставови нису обавезно мишљење министара, као ни Владе у целини“. За све људе који нису упознати са нијансама енглеског језика, ово заправо значи да већина министара и чланова Владе заправо дели ове ставове, али не смеју то да кажу наглас.
А ево и реакције министра спољних послова Џеремија Ханта:
„То је само лични поглед и има много људи у овој згради који се не слажу са тим погледима, ни ја се не слажем са доста тога што се налази у тим писмима. Мислим да је америчка администрација веома ефикасна и да имамо најтоплије односе и партнерство засновано на заједничким вредностима“.
Хоће ли Трамп бити председник-злопамтило
Како ово превести на нормалан језик?
„Хант се слаже са већином Дерокових ставова у вези са Трампом, а слаже се и већи део Форин офиса, али пошто је он и министар спољних послова и неко ко има амбиције да постане нови премијер — морао је да одговори дипломатским празним причама о топлим односима и заједничким вредностима, бла, бла...“, стоји у анализи на сајту РТ, коју потписује Сајмон Рајт.
Једини високопозиционирани политичар који је искрено љут је британски секретар за трговину Лајам Фокс, који је бесан што је његова мисија потписивања нових трговинских договора сада доведене у питање незгодном искреношћу.
Фокс је затражио пун дисциплински поступак, а можда и правни, према свима који су учествовали у овом чину.
Он је додао и ово:
„Злонамерно цурење попут овог је непрофесионално. Није морално. И није патриотски“.
Ни у једном тренутку он не каже да то није истина.
Ако вас икада збуњује чудно стање међународних односа у добу у ком живимо, онда је извињење телевизије „Фокс њуз“ Трамповој ћерки Иванки — све што би требало да знате о томе.
„И тако је сада отворен лов на онога ко је омогућио да документ процури. А Трамп не делује као председник-злопамтило“, пише Сајмон Рајт.