Покушај Заева да релативизује очигледне чињенице и да оптужи Спутњик за ширење лажних вести, а пранкере да су нетачно пренели његове речи, био је повод да питамо Лексуса (Алексеј Стољаров) шта се заправо догодило.
„Ми текст нисмо мењали. Само смо објавили то што је он рекао. Ако послушамо снимак, чујемо реч ’донација‘. Нимало га није зачудило што само мора да плати 100.000 долара и да му је онда аутокефалност гарантована. Само то да уради. Штавише, ако му доведем пријатеља, цена ће бити 100.000. То је истина. Не знам шта је схватио, али је било тако.“
Шта вам је Заев говорио о Србији и Косову?
— Што се тиче Косова, он је био забринут због планова размене територија северног дела Косова и територија које су Албанци хтели да узму себи. Он је сматрао да Србија реализује Путинов план, што га је јако бринуло. Он нам је рекао да се у вези са тим жалио Мајклу Помпеу. Што се тиче односа према Вучићу, он је јавно говорио да је Вучић под контролом Русије и да се ту нема чему чудити.
За јавност је била изненађење и информација да нисте само ви звали Заева, него и он вас…
— Са премијером Македоније смо имали минимум пет разговора у току године. У почетку, када смо почели са њим да разговарамо, мислили смо да ће то бити само један разговор. Као по правилу, наша игра не траје дуго. Мислили смо да нам само каже нешто у вези са односима са Русијом и у вези са мешањем у унутрашње ствари. У то време су били референдум и протеривање наших дипломата. Мислили смо да ће један позив бити довољан. Међутим, он је одмах почео да нам се жали на своје унутрашње проблеме, што ми нисмо очекивали. Почео је, мимо протокола, да говори о томе како су Русија и друге државе лоше, што нас је наравно изненадило и ми смо одлучили да одржавамо контакт. Одржавали смо неформалне односе. Некад је он звао, некад ми. Слали смо једни другима фотографије.
О чему сте још разговарали?
— Разговарали смо о много чему: о томе како ће он проводити референдум и на колики проценат становништва се може ослонити током гласања и схватили смо да је сигуран да ће успети. Надао се и албанској подршци, јер је та мањина много решавала. Најважније је, како је рекао, то што га јако подржавају амерички политичари и да ће „македонска црква“ ускоро добити аутокефалност, у чему му је директно помагао (бивши грчки) премијер Ципрас. Он је више пута говорио да Ципрас разговара са патријархом Вартоломејом.
Шта је Заев говорио у вези са уласком Македоније у НАТО?
— Говорио је да желе да ускоро ступе у НАТО, без обзира на то што је Русија против. Ми смо му рекли да може директно да разговара са генералним секретаром НАТО-а и доставили смо му изрезане фразе генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга, са којим смо пре тога разговарали. Пошто је Заев наиван, поверовао је фразама које су се у круг вртеле, мислећи да разговара са Столтенбергом. Након тог разговора се чак и хвалио да му је генерални секретар пружио подршку. Међутим, наивност није најгора особина човека. Лоше је када се такви људи налазе на таквој позицији.
Шта бисте поручили Заеву?
— Желео бих да кажем да не сматрам Заева лошим човеком. Као пријатељ, он је врло пријатан и шармантан. Отвореност није лоша. Лоше је када човек говори нешто што не мисли и када исповеда идеје русофобије. То ми се не свиђа. Ипак, надам се да се неће љутити, већ да ће извући закључак — да наши народи ипак треба да се друже, а не да буду непријатељи. То бих му пожелео.