Разговор премијера Северне Македоније Зорана Заева са руским пранкерима Лексусом и Вованом претворио се у праву аферу. Нешто што је требало да буде обична шала, јер Лексус и Вован познати су по томе што у телефонским разговорима провоцирају светске политичаре да им се „отворе“ на разне теме, постало је дипломатски скандал када им је Заев саопштио своја „сазнања“ о наводном плану Александра Вучића и Хашима Тачија о размени територија, иза чега, опет наводно, стоји Русија.
И док српска и руска дипломатија мудро ћуте, Заев све дубље упада у глиб правдајући се и извињавајући. Тако је, у покушају да се извини за оно што је рекао пранкерима, који су се представили као бивши украјински председник Петро Порошенко и генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг, чак оптужио и Спутњик, преко кога се наводно информисао о Вучићевом и Тачијевом „тајном плану“.
Да ли је довољно извињење
Хоће ли се Заев овога пута „извући“ само са извињењем или ће сносити још неке последице за оно што је рекао пранкерима и како ће изречено утицати на односе између Северне Македоније са једне, и Србије и Русије са друге стране?
Иако је званичан дискурс такав да подразумева да су односи Северне Македоније и других држава увек добри и стабилни, оно што је премијер Заев изговорио телефоном руским пранкерима о Србији и што је потом, правдајући се, рекао о Русији, нарушава поверење у њега, сматра председник Демократске партије Срба у Македонији и посланик Собрања Иван Стоилковић.
„Овде смо били сведоци да је срушена свака врста поверења. Све то изазива негативне реперкусије, без обзира на извињења, без обзира на прихватање извињења, без обзира на флоскуле о регионалној сарадњи и стабилности. Али, Заев је експонент америчке политике коме је све очигледно дозвољено“, каже он.
Дубоке последице
Све што се догодило, додаје наш саговорник, на суштинском плану оставиће дубоке последице на односе Северне Македоније са Србијом и Русијом.
Ако у једном разговору који се води као званичан можете да извређате један народ и једну државу, онда показујете своје право мишљење о том народу, држави и политици њеног руководства, наводи Стоилковић.
„У том смислу, ради се о тешком дипломатском скандалу, али, као и увек, ствари морају да буду заташкане, живот иде даље“, иронично каже Стоилковић и наставља:
„Прича о сарадњи ће морати на неком нивоу, некада, а како се ствари развијају — веома брзо, да изађе на светло дана. Надам се да ћемо дочекати да ће се о односима говорити у неким реалним димензијама и категоријама, а не у флоскулама, као што се сада ради“.
Никад гори односи са Русијом
И аналитичар Александар Митовски дели Стоилковићево мишљење да су односи Северне Македоније са Русијом и Србијом, након онога што је Зоран Заев изговорио пранкерима у телефонску слушалицу, нарушени.
„На основу онога што је господин Заев рекао — да Русија отвара хибридни рат против Македоније и да је Русија ретроградна сила — можете само да претпоставите како бисмо сутра остварили било какву економску, политичку или културну сарадњу. Односи су нарушени и никада нису били гори“, каже он.
Стоилковић оцењује да би оставка Заева била нормалан и реалан чин:
„Али, пошто се ради о ситуацији у којој се налазимо, а та ситуација је да је Македонија под протекторатом, односно Македонијом управља такозвана амбасадорократија, онда имате ситуацију да се ништа не догађа и да живот тече даље. Влада која је инсталирана у Македонији има обавезу да међународној заједници испоручи још неке преузете обавезе“, оцењује Стоилковић.
Циљеви пред Скопљем
Северну Македонију очекује промена химне и успостављање двостепене локалне самоуправе, као и пријем у пуноправно чланство у НАТО-у крајем ове или почетком идуће године. Због свега тога, од позива на одговорност владе или Заева нема ништа, јер још није испуњено све оно због чега је формирана ова власт, објашњава наш саговорник.
Ако комичари могу да, како каже Митовски, насанкају премијера једне државе да исприча државне тајне, да препричава шта је разговарао са немачком канцеларком Ангелом Меркел или са америчким потпредседником Мајком Пенсом, да објашњава наводне планове за размену територија између Србије и Косова, довољни су разлози за оставку македонског премијера, сматра он.
„То су геостратешки пројекти, који се договарају иза затворених врата. Он је то препричавао људима за које није проверио да ли се стварно ради о људима за које су се представили. То је, прво, безбедносни проблем, а друго, међудржавни проблем. Зоран Заев представља безбедносни ризик по Македонију, а друго, неозбиљно је да буде на тако високој функцији“, сматра Митовски. Ванредни избори, према његовим речима, представљају најбоље решење.