Међу документима су и ратни дневник, наредба врховног команданта бр. 111 од 13. јула 1944. године, акти, награде за учеснике у борбама за ослобођење Виљнуса и чланци из штампе о ужасима „новог поретка“ који су установили окупатори, као и фотографије паничног бега нациста.
Осим тога, представљена су и сведочанства о томе како су становници дочекивали црвеноармејце.
Пројекат руског Министарства говори и о томе како је у јутарњим часовима 9. јула 1944. команда Вермахта покушала да изврши падобрански десант са 30 бомбардера „Јункерс 88“ на главни град Литваније.
Министарство је такође објавило и налазе специјално формиране комисије која је прегледала сведочанства очевидаца и проучавала места масовних гробница у такозваној „Бази“, фабрици смрти у месту Панари, где је за три године убијено више од 200.000 људи.
У казненим јединицама били су и локални балтички становници и њихова имена, наводи се у објављеним документима.
Који материјали су такође декласификовани
Министарство одбране Русије редовно на свом сајту објављује декласификоване материјале посвећене догађајима из Другог светског рата. Конкретно — 3. јула објављена су документа посвећена 75. годишњици ослобођења Минска од нацистичких освајача.
Представљени документи говоре о темељној припреми за извођење Минске операције, која је омогућила ослобађање главног града Белорусије, и то пре раније одређеног рока; говори о спровођењу јединствене артиљеријске припреме и о јаким ваздушним нападима на кључне утврђене делове града и на положаје непријатељских снага.