„Дубоко смо забринути због развоја ситуације у вези са Споразумом о ликвидацији ракета, који би могао да престане да важи 2. августа 2019. године. Жалимо због званичне одлуке Русије од 3. јула 2019. године да суспендује своје обавезе према Споразуму. Снажно позивамо Руску Федерацију да ефикасно одговори на озбиљне забринутости које су више пута изражене због развоја, проба и распоређивања њихових копнених противракетних система 9М729, као и озбиљне забринутости које су настале због некомпатибилности тог система са одредбама Споразума о ликвидацији ракета“, наводи се у саопштењу.
Осим тога, Европска унија изражава потребу да се одмах предузму озбиљни и транспарентни кораци како би се осигурала потпуна и проверљива усклађеност са одредбама Споразумом о ликвидацији ракета.
„Наредни дани представљају последњу могућност за дијалог и предузимање неопходних мера како би се очувала ова важна компонента европске безбедности“, истиче се у саопштењу.
Раније је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг предложио Русији да уништи ракете, као што је то био случај 1987. године, за неколико недеља како би се „спасао“ Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Сједињене Америчке Државе и НАТО захтевају од Русије да уништи руску ракету 9М729, сматрајући да она нарушава овај споразум, што је Русија демантовала.
Почетком године Вашингтон је објавио саопштење о једностраном повлачењу из Споразума о ликвидацији ракета, оптужујући Русију за дуготрајно нарушавање Споразума. Москва пориче све оптужбе. Председник Русије Владимир Путин је 2. фебруара изјавио да ће Русија реципрочно одговорити на одлуку Сједињених Америчких Држава да се повуку из Споразума и такође обуставити учешће у Споразуму. Шеф државе је навео да се Русија неће увлачити у за њу скупу трку у наоружању. Он је додао да сви предлози Русије о разоружању „остају на столу и да су врата отворена“, али је захтевао да се од сада не иницирају никакви преговори о том питању.