Према њиховим речима, након што су се у новембру прошле године председник Русије Владимир Путин и јапански премијер Шинзо Абе сложили да се интензивира разматрање закључења мировног споразума на основу билатералне Заједничке декларације из 19. октобра 1956. године, јапанска страна се надала да ће постићи одређене аранжмане о томе током Самита Г20 на највишем нивоу.
Међутим, руска страна је инсистирала да „декларација потписана 1956. не може да се примени у оном облику каква је“. Конкретно, постоји забринутост у вези са ширењем присуства америчке војске у Јапану у оквиру савеза између Вашингтона и Токија. Због тога је руска страна затражила од Јапана да пружи конкретне одговоре о томе како намерава да разреши забринутост Москве, али јој нису дати никакви конкретни одговори, истакли су извори агенције. С тим у вези, руска страна је одбила да преговара о предаји два острва.
Осим тога, агенција наглашава да постоје и страхови да би предаја два острва Јапану могла негативно да утиче на ниво подршке руском председнику.
Односи Русије и Јапана годинама су у сенци несклапања мировног споразума. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума с Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није потписан. СССР и Јапан су 1956. године потписали заједничку декларацију. Совјетски савез се надао да ће та декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема, не одустајући од претензија на сва острва. Каснији преговори нису резултирали успехом.
У Сингапуру је у новембру 2018. године одржан састанак на највишем нивоу на којем су учествовали председник Русије Владимир Путин и јапански премијер Шинзо Абе. Након састанка јапански премијер је изјавио да су се стране договориле да убрзају процес преговора о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године. То је озбиљан уступак Јапана, јер је до сада његов званични став био усвајање захтева за враћање четири острва Кунашир, Итуруп, Шикотан, Хабомаи и тек након тога закључење мировног споразума.