Француски председник Емануел Макрон обратио се на Калемегдану пред више хиљада грађана, и то на српском језику.
„На мене је ред да вам кажем у име своје земље — Француска вас воли као што сте ви волели њу“, поручио је Макрон.
Истакао је да Француска зна шта све дугује срчаној и мученичкој Србији из Великог рата, њеним војницима погинулим како бисмо живели у слободи.
„Никада неће заборавити жртвовање српског народа, крв српских кћери и синова проливену“, рекао је Макрон на Калемегдану на српском језику.
Уз песму „Тамо далеко“ француски и српски председник положили су венце на Споменик браниоцима Београда у Првом светском рату. Вучић и Макрон положили су цвеће и на гроб Милунке Савић у Алеји великана.
— Нема датума за улазак Србије у ЕУ
— Нови преговори Београда и Приштине наредних месеци
— Француски председник каже да нема „магично решење“ за Косово у џепу, и да је одговор „у вашим срцима и у интелигенцији оних који доносе одлуке“
Говоре француског и српског председника прочитајте у посебном тексту.
У присуству председника СРбије и Француске потписан је низ споразума о сарадњи две земље у различитим областима, од просвете и културе до војно-техничке сарадње и енергетике. У име Србије споразуме су разменили са партнерима из Француске министри Синиша Мали, Александар Вулин, Милан Шарчевић, Владан Вукосављевић и градоначелник Зоран Радоичић.
Председник Србије Александар Вучић поновио је да му је велика част што је у посети Србији француски председник Емануел Макрон. Он му се захвалио на части коју је указао грађаним Србије и додао да верује да ће својим делима умети да изразе захвалност за сарадњу и пружену руку према Србији.
„Имали смо дуг разговор у четири ока. Могуће је да ни са ким нисам имао тако отворен разговор. Саслушао сам га и изнео све наше проблеме, пре свега по питању решавања косовског чвора“, рекао је Вучић.
Пет од двадесетак споразума, који ће данас бити потписани у Београду у присуству председника Француске Емануела Макрона и Србије Александра Вучић, тиче се војне индустрије две земље.
Према речима војно-политичког коментатора Мирослава Лазанског, Француска је генератор западноевроспке војне индустрије наоружања.
Она је, како је казао за РТС, по количини наоружања и квалитету у НАТО одмах иза САД, јер има озбиљну нуклеарну компоненту.
Лазански је посебно издвојио ПВО систем „Мистрал“, који може да се инсталира на речну флотилу, на Лазару, Милошу и користи се за обарање летелица у ниском лету, а има и могућност маневра за избегавање ласерског ометања.
Планирано је да се тај систем интегрише у систем ПАСАРС чиме ће се способност Војске Србије значајно подићи.
У питању је најсавременија технолоија, и стратешки циљ је да се војска Србије њиме опреми, како би подигла способности да одговори на савремене претње.
Током посете планирано је потписивање 22 споразума међу којима су они из области просвете и образовања, културе, спорта, али и из сфере војно-техничке сарадње. Између осталог, ту су уговор са компанијом МБДА о испоруци ракета Мистрал, коа и технички споразум МИнистарства одбране за уговор са МБДА. Такође, биће потписана изјава о намерама о реализацији пројекта изградње Београдског метроа, као и Меморандум о сарадњи између оператора преносног система РТЕ и ЕМС АД. Међу документима је и Протокол о намерама везан за развој ветро-парка у Србији.
Председник Србије Александар Вучић показао је Емануелу Макрону, пре званичних разговора у Палати Србија, глобус — поклон бившег председника Франсоа Митерана, преноси Танјуг.
Модел глобуса из 1985. године председник Митеран даровао је шефовима држава са којима је Француска неговала добре дипломатске односе, а СФР Југославија је била једна од њих. Глобус који се налази у Палати Србија стигао је из Француске као дипломатски поклон који је Митеран уручио тадашњем председнику Председништва СФРЈ Лазару Мојсову 1987. године.
Израђен је 1985. године по директној поруџбини и замисли председника Митерана. Главни конструктор овог глобуса био је архитекта, писац, гравер и картограф Фернанд Пујон, блиски сарадник председника, а као инспирација послужили су му Коронелијеви глобуси из касног 17. века.
Глобус се чува у Палати Србија, а исти такав се налази и у резиденцији британског премијера у Даунинг стриту 10.
Уз почасни плотун гарде, Макрон је дочекан испред Палате Србија, где ће бити одржани разговори прво двојице председника, а онда и две делегације. Како јавља наш дописник с лица места, Макрону су поред председника Вучића добродошлицу пожелели и премијерка Ана Брнабић као и више министара укључујући шефа дипломатије Ивицу Дачића.
Потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић разговарала је данас с делегацијама француских компанија „Ежис“ и „Алстом“ о реализацији пројекта београдског метроа.
„Изградња метроа у Београду је важан пројекат и за Град и за Србију и због унапређења саобраћаја у Београду и због нових технологија, које ће у Србију донети француске и кинеске компаније. Имајући у виду процењену вредност пројекта, најважније је да утврдимо адекватну структуру финансирања пројекта“, навела је Михајловићева.
Двојица председника су свечано открили плочу поводом почетка радова на модернизацији аеродрома, коју спроводи француски концесионар, компанија „Ванси ерпортс“.
„Почаствован сам што као председник Србије могу да вас угостим. Уверићете се колико су грађани Србије гостољубиви, јер су с усхићењем чекали ваш долазак. Убеђен сам да ћемо достићи нове границе пријатељства Србије и Француске. То не бисмо успели без вас и вашњ жеље да вратите у овај регион. Француска може да рачуна на Србију као искреног пријатеља и савезника“, рекао је председник Вучић поручивши француском колеги да се у Србији осећа као код куће.
Председник Макрон се захвалио на речима добродошлице, а успут је честитао на победи Новака Ђоковића на Вимблдону.
„Дошао сам да окренемо нову страну, желимо ново партнерство са Србијом. Ниједан француски председник није дошао ове 18 година. То је превише! Разговараћемо о заједничкој прошлости, али и о будућности. Морамо да ценимо и познајемо једни друге“, рекао је председник Макрон.
Француски председник је по силаску с авиона дочекан традиционално, уз погачу и со.
Посета Емануела Макрона Србији може бити веома корисна, али од ње не треба очекивати много, бар не одмах, сагласни су гости емисије „Свет са Спутњиком“.
Како је најављено, за разговоре тет-а-тет двојице председника предвиђено је 20 минута.
Француски председник Емануел Макрон у Београд ће допутовати авионом типа „фалкон“ 7X, француским пословним млазњаком великог долета.
Први лет тим типом авиона обављен је 2005. године, а у употреби је од 2008. године.
Авион има трочлану посаду: пилота, копилота и кабинско особље, капацитет авиона је до 12 путника, дужина летилице је 23,19 метара, а распон крила је 26,21 метара.
Фалкон 7X је висок 7,863 метара, а његова маса је 15,456 килограма.
Највећа брзина коју постиже је 953 километара на час, а највећа висина лета је 15.545 метара.
Породица Дасоових Фалкона, двомоторних и тромоторних пословних, млазних авиона, добила је родоначелника 1965. године.
Оснивач фабрике, Марсел Блох, био је француски предратни конструктор авиона, а после рата, у коме је због јеврејског порекла допао концентрационог логора, променио је име у Марсел Дасо, те тако и симболично поново кренуо од поцетка.
Његова најпознатија креација је чувени „мираж“, широка гама елегантних борбених авиона са делта-крилом.
Председник Француске Емануел Макрон требало би да слети на београдски аеродром „Никола Тесла“, око 15.25, сазнаје Танјуг.
Неколико минута пре шефа француске државе, на писту београдског аеродрома слетеће авион са члановима делегације Француске, а потом и председнички авион.
Макрон ће у Београд допутовати авионом „Фалкон 7 X“.
Иначе, око 14.30 сати на аеродром је слетео авион компаније „Ер Франс“ на редовном лету Београд - Париз, којим је дошао део шире делегације из Француске.
Макрона у Београду чува 4.000 специјалаца, а мере безбедности су на највишем нивоу као и увек током посете високих страних државника.
Пред долазак француског председника Емануела Макрона 15. јула у Београд, послати су француски специјалци, пишу београдски медији.
Они ће, у сарадњи са српским колегама, направити детаљан план обезбеђења Макронове посете Београду. Макрон у Београд долази са око 100 француских припадника безбедности.
Уочи доласка председника Француске Емануела Макрона у Палати Србија, где ће бити одржани кључни састанци, окупљен је највећи део од око 700 новинара из земље, региона и Европе.
Испред и унутар зграде некадашњег СИВ-а се спроводе последње мере контроле безбедности, а за сада није уочено веће присуство снага безбедности у том делу града.
Припадници Војске Србије припремају се за свечани дочек, између осталог, постављају црвени тепих којим ће проћи двојица председника, а најављено је да ће у част Макрона бити испаљено десет плотуна.