Лавров је то изјавио у интервјуу за руски лист „Аргументи и факти“, додавши да је тај податак чак забележен и у билатералном Споразуму о добросуседским односима и пријатељској сарадњи.
„Коначно решење питања руско-кинеске границе одавно је постигнуто. Непостојање територијалних захтева забележено је у билатералном Споразуму о добросуседским односима и пријатељској сарадњи из 2001. године. Имајући то у виду, види се да покушаји истицања мита о кинеској претњи потичу од оних који су забринути због конструктивног развоја руско-кинеских односа", рекао је Лавров.
Коментаришући наводе појединих медија да око 12 милиона Кинеза живи на руском Далеком истоку и у регионима Сибира, Лавров је иразио сумњу у прецизност тих података и додао да је забринутост у вези са тим питањем очигледно преувеличана.
„Смер који Русија и Кина следе ка јачању добросуседских односа вишезначан је и дугорочан и не погађају га краткорочне флуктуације. Руско-кинеска сарадња није усмерена против било кога. Њен главни циљ јесте да помаже друштвеном и привредном развоју и просперитету наших нација и народа“, казао је Лавров.