Према њеним речима, Сједињене Америчке Државе се од 2018. године баве потрагом за алтернативним добављачима за неких 900 елемената, па ће утицај на реализацију програма бити минималан.
Она је додала и да су амерички партнери јединствени у тврдњи да Турску треба искључити из програма Ф-35 након куповине руских С-400, али да су уверени да ће се програм Ф-35 наставити и без њеног учешћа.
„Сједињене Америчке Државе су уверене у програм Ф-35 и ланац испорука. Друго, Сједињене Америчке Државе и други партнери у програму Ф-35 уједињени су у одлуци да суспендују учешће Турске у њему и да започну званични процес њеног искључивања из програма“, истакла је она.
„Због одлуке америчке администрације да прекине сарадњу са овом земљом на програму Ф-35 због куповине руских С-400, Турска неће добити око девет милијарди долара инвестиција“, објаснила је Лордова.
„Турска ће изгубити радна места и неке економске могућности. Турска је имала прилику да производи више од 900 делова за Ф-35 и била је прималац девет милијарди долара у оквиру сарадње са турским произвођачима“, нагласила је она.
Она је додала и да ће турски инструктори, студенти и пилоти, који су у вези са програмом Ф-35, у најскорије време напустити земљу.
Одлука о искључивању Турске из програма Ф-35 представља реакцију Вашингтона на куповину најновијих руских противваздушних система С-400 од стране Турске.
Уговор за набавку четири дивизиона С-400, вредан 2,5 милијарде долара, закључен је 2017. године. Турска ће део испоруке С-400 платити сама, а део на рачун руског кредита.
Након закључивања споразума, Сједињене Америчке Државе захтевале су да Турска одустане од руских система С-400 и да уместо тога купи америчке системе „Патриот“. Вашингтон је такође запретио да би могао да одложи или поништи процес продаје Турској најновијих авиона Ф-35, али је Турска одбила да направи уступке. Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган назвао је споразум о С-400 — најважнијим у историји земље.