„Мислим да се ситуација може описати као пиратско заузимање брода. Када је Велика Британија изјавила да ће у Персијски залив послати војну фрегату, Техеран је измислио ову верзију потребе за хитним ремонтом танкера, која је потпуно измишљена и нелогична“, рекао је Сеиф.
„Према иранској верзији, танкер је затражио хитну помоћ. Али Уједињени Арапски Емирати били су ближе и тамо има много више опремљених лука за ремонт, чак постоје и суви докови. Да је танкеру заиста била потребна помоћ, он би је затражио од Емирата, а не од Ирана“, објаснио је он.
Саудијска аналитичарка Мубарак ел Ати сматра да Иран покушава „да се освети Сједињеним Америчким Државама и Великој Британији због задржавања њиховог танкера на Гибралтару. Ово је нова игра Ирана, чији је циљ јачање сукоба у свету. Техеран је измислио причу са кваром, иако су већ прошле изјаве да брод није претрпео штету и да му није била потребна помоћ. Танкер је скоро напустио Персијски залив“.
„Сада би требало да очекујемо нови круг преговора у које ће бити укључени Уједињени Арапски Емирати или Сједињене Америчке Државе. При томе ће Америка вероватно направити нову коалицију од земаља које ће се ујединити како би заштитиле своје бродове у Ормушком мореузу. Већ су порасле тарифе за осигурање танкера који плове у Персијском заливу, због чега су се повећале цене нафте из Персијског залива. Могуће је да је Иран организовао ову операцију са танкером како би утицао на цене нафте“, објаснила је она.
„Све у свему, догађај са овим танкером неће значајно утицати на политичку ситуацију. Сви схватају да Иран својим поступцима скреће пажњу, да је то више бучна изјава за медије него било каква озбиљна политичка или војна одлука. Највероватније ће бити повећане цене нафте”.
Експерт за међународну политику САД, политички коментатор и колумниста Аналитичког експертског центра Духовног вође Ирана, доктор Али Реза Резахах, изјавио је да сада треба схватити одакле и куда је пловио тај танкер, због чега је нестао и у чијим рукама је сада. Уједињени Арапски Емирати рекли су да танкер није њихов и да не плови под њиховом заставом.
„Друга ствар је то што кажу да брод припада Великој Британији, плови под заставом Панаме и превози терет за УАЕ. Ако овај брод заиста припада Емиратима, зашто су онда тврдили да нема никакве везе са њима“, пита се експерт.
„Какав год инцидент да се деси у Ормуском мореузу, Американци увек окривљују Иран, и то користећи фотошоп и монтажу. Тако је било и са танкером у Фуџеири. Када су за време посете јапанског премијера Ирану експлодирала два танкера, Сједињене Америчке Државе су поново указале на Иран — упркос чињеници да је Иран спасио чланове посаде (ради се о инциденту који се десио 13. јуна у Оманском заливу, у водама између Ирана, УАЕ и Омана, када је Иран спасио 44 особе)“.
Он сматра да Вашингтон жели да за себе осигура Ормуски мореуз, што би могло довести до формирања међународне коалиције против Ирана.
„Нажалост, они сами стварају сличне инциденте како би уплашили Иран. При томе, они не могу да докажу било какво учешће Ирана у њима“.
Раније је високи емиратски званичник саопштио за телевизију „Ал Арабија“ да је нафтни танкер „Ријах“ нестао са радара у Ормуском мореузу. Он је додао да танкер не припада Уједињеним Арапским Емиратима и да га оне нису изнајмиле. Извор телевизије демантовао је извештаје да је брод изненада променио курс и изгубио се у Ормуском мореузу у близини обале Ирана.
С друге стране, агенција АП је, позивајући се на неименованог представника америчког Министарства одбране, саопштила да Сједињене Америчке Државе сумњају да је Иран запленио нафтни танкер усидрен у луци УАЕ, а који је пре више од две недеље искључио свој предајник у Ормуском мореузу. Како је навео званичник, танкер „Ријах“ налази се у територијалним водама Ирана у близини острва Кешм, где се, према његовим речима, налази база Корпуса чувара исламске револуције (део Оружаних снага Ирана).