„Треба да се усмеримо на решавање постојећих проблема, попут границе код Костајнице, изградње моста у Градишци, одлагалишта нуклеарног отпада на Трговској Гори. Пељешки мост је за мене искључиво унутрашње питање Хрватске“, рекао је Додик за издање „Вечерњег листа“ намењено БиХ.
Он је напоменуо да су на том пројекту ангажована велика средства ЕУ и да је сасвим сигурно да ЕУ не би ушла у процедуру одобравања да све није перфектно правно чисто.
„Следећа ствар која је битна јесте да то раде Кинези и кинеске компаније које су присутне у Републици Српској. Све то изазива негативне конотације. А од тога Република Српска не би имала никакве користи. Дакле, Републици Српској је у интересу да решава отворене проблеме са Хрватском“, објаснио је Додик, преноси РТРС.
Он је напоменуо да није реч ни о каквом дугу председнику ХДЗ-а БиХ и Хрватског народног сабора Драгану Човићу, односно да нико ником не дугује и да управо због тога веома добро сарађују у политичким питањима, али је додао да тај однос никада није био против интереса Бошњака.
„Ми бранимо право Хрватске да на сопственој територији уређује односе како хоће. Исто то тражимо и за себе. То је као кад би се неко нама мешао како у Бањалуци градимо водовод“, рекао је Додик.
Подсетио је да су српски и хрватски народ кроз историју имали много тешких тренутака и да је „најважније осетљиво питање Другог светског рата некако конзервирати кôд једног и другог народа тако да истине које важе не треба оспоравати“.
Додик је нагласио да Србима не може нико да каже да их усташки режим није убијао и да су осетљиви када то неко негира.
Оценио је да су Бошњаци и бошњачка политичка елита једини који би могли да промене ствари у БиХ, али да за то не постоји спремност јер они имају несаломиву жељу да у потпуности доминирају над Хрватима, а касније над Републиком Српском и Србима.
„Из Сарајева увек траже нови конфликт, али се грдно варају они који мисле да Срби јадикују што тамо није формирана власт“, рекао је Додик.
Српски члан Председништва је оценио да се БиХ потврђује као промашен концепт међународне заједнице, не због Дејтонског споразума, него зато што је међународна заједница, према његовим речима, деградирала Дејтонски споразум и створила готово немогуће праксе у БиХ у погледу одлучивања о важним питањима.