00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
17:00
60 мин
ВЕСТИ (реприза)
Да ли НАТО пребацује војну технику ближе руским границама?
16:30
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Хоће ли Трамп заузети Гренланд?
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Америка каска за Русијом и Кином у хиперсоничном оружју (фото)

© Russian Defence Ministry / Уђи у базу фотографијаРакета "авангард"
Ракета авангард - Sputnik Србија
Пратите нас
Истраживачка служба америчког Конгреса објавила је извештај о развијању хиперсоничног оружја у САД, Русији и Кини. ИЗ САД су више пута наглашавали да на том пољу заостају за Русијом, која већ поседује хиперсонично оружје какво тренутно нема ниједна друга земља на свету.

Аналитичари Истраживачке службе при Конгресу САД припремили су извештај о сврсисходности развоја хиперсоничног оружја.

Како се наводи у документу, у који је увид имала телевизија РТ — извршена је анализа након захтева Пентагона да се издвоји 2,6 милијарди долара за истраживање у области хиперзвука, укључујући и 157,4 милиона долара за програм заштите од те врсте оружја.

Генерал Џон Хајтен, шеф Стратешке команде Оружаних снага САД, верује да хиперсонично оружје може да узврати удар тамо где је немогуће или није пожељно коришћење других средстава.

Како је раније изјавио генерал Марк Мили — хиперсонична средства су један од главних приоритета у модернизацији Америке.

Трампов захтев

Подсетимо — председник САД Доналд Трамп лично се у мају обратио Конгресу са молбом да издвоји средства за развој хиперсоничног оружја.

„Тражимо од Конгреса да инвестира више у хиперсонично оружје. Ми имамо такве врсте (хиперсоничног оружја), које су у фази развоја — врсте које никада нисте видели и какве не можете ни да замислите“, рекао је тада амерички председник.

Истовремено, у извештају се наводи да ће, према мишљењу бројних стручњака — суперсонична средства мало допринети развоју америчке војне моћи.

© Фото : Ministry of Defence of the Russian FederationСлика руског стратешког ракетног система са хиперсоничком јединицом за планирање
Америка каска за Русијом и Кином у хиперсоничном оружју (фото)  - Sputnik Србија
Слика руског стратешког ракетног система са хиперсоничком јединицом за планирање

„Критичари указују на несигурност у тактичким и техничким захтевима за хиперсонично оружје, и на његов мали допринос војном потенцијалу САД, као и да то није неопходно средство за пружање отпора“, појашњава Истраживачка служба Конгреса.

Аналитичари предлажу конгресменима да размисле у каквим мисијама ће се користити хиперсонично оружје, да ли вреди вршити истраживања у тој области, као и питање — како ће такво оружје утицати на стратешку стабилност.

Алексеј Леонков, војни стручњак и уредник часописа „Арсенал отечества“, рекао је да је у Пентагону било одлучено да се пројекти различитих родова војске, који су у вези са хиперсоничним оружјем — обједине у један програм, који би до 2021. године требало да представи свету прво хиперсонично оружје из САД-а, које би требало да лети брзином од најмање шест маха. Како је појаснио Леонков — такво оружје захтева озбиљна финансијска улагања, а у вези са тим и настају спорови.

„Намере Пентагона су прилично прагматичне. По сваку цену морају да набаве то оружје за копнене, ваздушне и морске снаге. Стога ће одлука о финансирању вероватно бити излобирана и прихваћена“, истакао је стручњак.

У трци са конкурентима

Активизација САД у области хиперсоничног оружја у вези је са интензивним развојем Кине и Русије у тој сфери, сматрају сарадници истраживачке службе Конгреса.

„Иако је финансирање ових програма релативно ограничено, Пентагон и Конгрес показују повећано интересовање за развој и за што скорију употребу хиперсоничних система. Ово је делимично и последица све већег интересовања Русије и Кине за ту технологију. САД су због тога скренуле пажњу на стратешку претњу, коју представљају хиперсонична средства“, наводи се у извештају.

Аналитичари сматрају да је Русија развила хиперсонично оружје како би се супротставила америчким системима противракетне одбране, који су распоређени на територији САД и Европе.

© Министерство обороны РФ / Уђи у базу фотографијаАвион МиГ-31 са хиперсоничном аеробалистичком ракетом система „Кинжал“
Америка каска за Русијом и Кином у хиперсоничном оружју (фото)  - Sputnik Србија
Авион МиГ-31 са хиперсоничном аеробалистичком ракетом система „Кинжал“

За Кину је развој ове врсте оружја важан, не само зато што се помоћу њега могу супротставити све развијенијој технологији САД, која прети безбедности земље, него и у „регионалном контексту“ — у оквиру стратегије блокирања продора непријатеља на одређену територију.

У материјалу је указано да, за разлику од Москве и Пекинга, САД за сада не раде на развоју хиперсоничног оружја које је у могућности да носи нуклеарну бојеву главу.

Руски арсенал

Капетан Константин Сивков, доктор војних наука, истиче да у овом тренутку само Русија поседује хиперсонично оружје.

„Русија поседује читав низ хиперсоничног оружја. За регионално ратовање имамо систем „Циркон“ (противбродске ракете) и систем „Кинжал“. Такође, располажемо и стратешким оружјем „Авангард“. Тренутно ниједна друга земља нема ништа слично томе“, тврди он.

Сивков је додао и да САД не поседује наоружање, које би могло да функционише на тактичком нивоу. Са друге стране, Кина нема технологију за стварање ракетног система, као што је „Авангард“. Пекинг развија ракете искључиво за решавање задатака у конвенционалном рату.

© Фото : Јутјуб/БОРЯРуска ракета "Циркон"
Америка каска за Русијом и Кином у хиперсоничном оружју (фото)  - Sputnik Србија
Руска ракета "Циркон"

Међутим, Русија је већ престигла своје конкуренте када је реч о развијању хиперсоничног оружја. Председник Русије Владимир Путин изјавио је да ће нови системи осигурати безбедност земље на дужи временски период.

„Наши најновији системи ће гарантовано осигурати безбедност Русије у прилично дугом периоду. Мислим да смо направили значајан корак напред, и морамо отворено рећи — престигли смо наше конкуренте када је реч о стварању хиперсоничног оружја“, рекао је Путин.

Потцењена снага

Аналитичари истраживачке службе при Конгресу такође описују руско хиперсонично оружје и истичу да, према подацима америчке обавештајне службе — „Авангард“ наводно неће бити спреман за употребу пре 2020. године.

„Након тестирања, која су извршена 2018. године, председник Русије Владимир Путин изјавио је да ће систем „Авангард“ бити уврштен у састав наоружања 2019. године. Истовремено, према подацима америчке обавештајне службе, мало је вероватно да ће ракетни систем почети са радом пре 2020. године. Портпарол Пентагона Ерик Пахон саопштио је да су до сада више слушали грандиозне изјаве о успеху, него што су видели реалне доказе“, пишу аутори извештаја.

У међувремену, ракетни системи су већ почели да ступају у састав наоружања руске војске. На пример, у Јасненском је изграђена инфраструктура за распоређивање ракетног пука са „Авангардом“ на борбену дужност. Планирано је да систем буде у потпуности размештен до краја ове године.

У овом тренутку, производња и испорука „Авангарда“ иде по плану и без прекида, саопштено је 2. јула из канцеларије потпредседника Владе Јурија Борисова.

Поред „Авангарда“, амерички стручњаци спомињу и „Циркон“ и „Кинжал“. Аутори извештаја сумњају у карактеристике рада система „Кинжал“, и напомињу да његову способност нису провериле америчке обавештајне агенције.

Истовремено, високи званичници Пентагона не скривају да САД заостају за Русијом у области хиперсоничног оружја.

„Вашингтон убрзано покушава да смањи јаз између њих и главних конкурената“, сматра Алексеј Леонков, и додаје да ће тешко у блиској будућности остварити такав успех.

„Пројекат, на коме сада раде САД, предвиђа да ће бојева глава моћи да развије хиперсоничну брзину, али не може да достигне брзину, коју развија руски „Кинжал“, а такође неће имати способност да маневрише као та ракета. Временом ће САД покушавати да побољшају своје оружје, и пре или касније ће добити неку врсту хиперсоничног оружја“, рекао је Леонков.

Подсетимо — крајем јуна је саопштено да су САД одлучиле да одгоде тестирање нове хиперсоничне ракете бар до краја 2020. године. Узрок за то су проблеми са мотором, објављено је раније из компаније „Рајтеон“, која развија поменуто оружје.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала