„Ако САД уведу санкције, ми ћемо дати потребан одговор. Можда ћемо предузети корак и према ваздушној бази ’Инџирлик‘. То није претња нити уцена, већ природни став у овим условима“, рекао је Чавушоглу телевизији „TГРT“.
Чавушоглу је додао да, уколико не буду испоручени Ф-35, Турска ће, док не произведе своје, потребе подмиривати из других извора.
„Турска озбиљно размишља о сопственој производњи наоружања. Ми желимо да производимо сопствене ловце. Међутим, Ф-35 је нова технологија, због чега смо постали партнери програма и донирали 1,4 милијарди долара. Међутим, све је кренуло по лошем сценарију и нама их неће дати. Значи — најприродније право Турске је да надокнади свој дефицит овако како смо и урадили — куповином С-400. Ми ћемо радити искључиво у својим интересима и тражити друге алтернативе“, додао је турски министар.
Министар је нагласио да је руски ракетни систем С-400, у поређењу са америчким „Патриотом“ — напреднији и да ће почетком 2020. године бити предат војсци на коришћење.
Турска остаје чланица НАТО, али има право да сарађује са другим државама, ако јој је то у интересу.
„Немогуће је искључити Турску из НАТО. Алијанса доноси одлуке консензусом и ако је само једна држава против — одлука неће бити усвојена. Ми смо више од 50 година били чланица НАТО и то и остајемо. Међутим, при томе, ми никоме не припадамо. Турска је отворена за цео свет. Где су њени интереси — тамо ћемо и ићи и нико то не може да промени“, објаснио је Чавушоглу.
„Иако Турска жели да ступи у ЕУ, она неће бесконачно чекати пред њеним вратима“, додао је турски министар.
Подсетимо — америчко Ратно ваздухопловство користи авиобазу „Инџирлик“ за своје потребе.