Према писању „Еуроњуза“, ЕК је навела да је послала и званично писмо о условима у транзитним зонама, односно објектима који се налазе на граници са Србијом, у којима тражиоци азила морају да остану и у којима се њихови захтеви одбијају, а који се описују као „притвор под директивом ЕУ о враћању“.
Процес против Мађарске почео је у јулу 2018. године, када је ЕК, након што је та земља усвојила сет закона назван „Стоп Сорош“, упутила Мађарској званично писмо, што је први корак у прекршајном поступку, преноси будимпештански „Бизнис журнал“.
У њему је ЕК изразила забринутост због законодавства које „криминализује активности које подржавају захтеве за азил и боравак и додатно ограничавају право тражења азила“.
Други корак, ЕК је предузела у јануару ове године, када је Мађарској послала образложено мишљење, у коме је наведено како мађарско законодавство крши Директиву за пружање азила и Директиву за услове пријема.
Тада је Мађарској дато два месеца да одговори на бригу ЕК, због чега је ЕК предузела и трећи корак, односно поднела тужбу Европском суду правде.