Према речима министра за рударство Дота Битека, 37 кинеских компанија изразило је интересовање након што је влада позвала рударске компаније да понуде изградњу топионице и фабрике за прераду злата.
„Након пажљиве процене финансијске способности и историје тих компанија, издали смо дозволе за изградњу две фабрике за прераду злата и топионице. Ускоро ћемо доделити и специјалне дозволе за минирање и изградњу рудника великих размера двема компанијама, чија је појединачна инвестиција већа од 100 милиона долара“, рекао је Битеко, а преноси агенција Ројтерс.
Влада је саопштила да је од марта основала 28 центара за трговину рудом злата, како би побољшала прикупљање прихода од малих рудара.
„Златом у вредности од 136,7 милијарди танзанијских шилинга (60 милиона долара) од марта се тргује кроз нове центре, а влада је прикупила 7,7 милијарди шилинга (3,3 милиона долара) ауторских накнада и накнада за царињење“, рекао је Битеко.
Танзанија је највећи произвођач злата након Јужне Африке, Гане и Малија. Мали рудари у Танзанији производе око 20 тона злата годишње, али, према извештају парламентарне комисије, око 90 одсто ове количине нелегално се извози.
Шеф државе Џон Магуфули рекао је да је наплата дажбина од рударства повећана у последње две године, након што је његова влада пооштрила контролу.
„Афричке државе нису имале користи од експлоатације својих природних богатстава. Наше руде су украдене кријумчарењем или експлоатативним уговорима“, рекао је он.
Извоз злата један је од најважнијих извора девиза за Танзанију. Према извештају Централне банке, Танзанија је прошле године извезла племените метале у вредности од око 1,5 милијарди долара.