Промене су запањујуће. У децембру 2018. године Унеско је саопштио да је чак 10 одсто историјских зграда у граду било уништено, док је 60 одсто Старог града, који је заштићен као Светска културна баштина, тешко оштећено.
Након што је Дамаск поново преузео контролу над градом 2016. године, почео је процес обнове.
У земљу су у том периоду улагали савезници попут Русије, Ирана и Кине, али обнова је успорена санкцијама које су влади Башара ел Асада увеле западне земље.
Aleppo's Great Mosque is being restored with the help of financing from the Chechen Republic's Akhmad Kadyrov Fund pic.twitter.com/M1kaIWsMV5
— Ruptly (@Ruptly) January 31, 2018
Локално становништво је прве резултате видело крајем марта, када је у јерменској цркви Четрдесет мученика одржана прва служба. Рестаурација овог храма из 14. века почела је годину дана раније, како би се уклониле последице разарања које је претрпео 2015. године.
Severely damaged Great Mosque of Aleppo, UNESCO World Heritage site, is being restored to former splendour with Russian help - and the rest of Syria will be restored, too! pic.twitter.com/ggp3kL3p2A
— Alexander Yakovenko (@Amb_Yakovenko) November 25, 2017
Занимљиво је да су у обнови грађевина често учествовали и сами грађани Алепа, који су голим рукама помагали у обнови историјских здања.
Young men and women in Syria’s liberated Aleppo literally work day and night to restore the war-torn ancient city to its former state.
— Sarah Abdallah (@sahouraxo) October 4, 2018
A continuing triumph over jihadist terrorism that mainstream media refuses to cover. pic.twitter.com/4u8q1JrlP2