Многи троше без размишљања, уместо да пажљиво улажу и штеде свој новац. Стручњаци саветују да редовно записујете своје трошкове, водите евиденцију о комплетној финансијској ситуацији и да направите месечни лимит трошења, преноси портал „Кликс“.
„Да бисте зарадили новац није вам потребан завршен факултет или виша школа. Знање се може добити из књига, курсева и сличних ствари. Најгора ствар коју можете урадити себи јесте да не верујете да можете зарадити новац и успети у послу јер нисте довољно компетентни. Чак и најдужи путеви од 1.000 корака почињу једним кораком“, рекла је експерт за штедњу и зараду Аманда Морал.
Морал препоручује да се што пре решите дугова. Док год их носите са собом, нећете се осећати као да зарађујете и штедите.
„Нађите начин да смањите камате и да што пре отплатите дугове, како банци, тако и на другим пољима. То је веома важан корак према озбиљнијој штедњи“, истакла је Морал.
Једна од највећих грешака коју људи праве је чињеница да се не осигуравају пре уласка у брак. Многи у брак улазе без предбрачног уговора, па ако дође до развода морају да поделе на пола све оно што су мукотрпно зарадили. Да би избегли ову ситуацију, добро размислите пре ступања у брак и саставите уговор који штити све оно што је ваше.
Обратите пажњу на технологију и сличне материјалне ствари на које трошите велике количине новца. На пример, задњи крици технологије неретко нас наведу да платимо вртоглаве цифре, иако ће исте те справе за неколико дана заменити нешто бољи, и скупљи модел.
„Управо зато треба одвојити цео дан за размишљање о куповини; седите и размислите да ли вам то нешто заиста треба. Многима у тих 24 часа постане јасно да не морају да купе нови мобилни телефон, иако су јуче били сигурни да је то оно што желе“, каже Морал, и додаје како никада не треба без размишљања купити нешто што кошта преко 100 долара.
Саветује и избегавање куповине преко интернета, јер је управо она мамац за трошење велике количине новца на ствари које нам вероватно не требају.