„Радимо са Министарством културе на неким изменама које ће да се појаве у документу и које морају да узму у обзир све мањинске језике, па и улогу руског језика“, преноси лист изјаву Ламберта Занијера.
Занијер је такође критиковао Кијев зато што се „сва питања о употреби државног језика решавају прилично сурово и казнама, а не системом подстицаја и охрабрења, које бисмо ми желели да видимо“. Он је нагласио да је спорни закон усвојен без консултација са представницима националних мањина.
„У том смислу било би добро да се створи механизам систематске интеракције, који би омогућио да се узме у обзир забринутост националних мањина“, рекао је високи комесар ОЕБС-а.
„То је политика која издваја језике који се говоре у Европској унији у односу на друге језике који се говоре ван граница ЕУ, и то уноси елементе дискриминације“, закључио је Занијери.
У мају је тадашњи председник Украјине Петро Порошенко потписао закон о обезбеђивању функционисања украјинског језика као државног, који предвиђа употребу искључиво украјинског језика у практично свим областима живота. Изузетак је само за приватну комуникацију и за верске обреде.
Министарство спољних послова Русије саопштило је тада да закон предвиђа изузетке за енглески и за друге језике Европске уније, „што значи да је једини предмет напада руски језик, који говори огромна већина грађана Украјине, а за многе је он — матерњи језик“.