Малезија: Престаните са оптуживањем Русије за пад нашег авиона у Донбасу

© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаПредстављање извештаја о паду авиона "Малезија ерлајнса" "Боинг 777" на лету МХ17
Представљање извештаја о паду авиона Малезија ерлајнса Боинг 777 на лету МХ17 - Sputnik Србија
Пратите нас
Шеф дипломатије Малезије Сајфудин Абдулах позвао је да се престане са оптужбама на рачун Русије због пада „боинга“ на лету МХ17 у Донбасу.

Дипломата је нагласио да је Куала Лумпур забринут ситуацијом која се тиче истраге несреће.

„Малезија позива све учеснике истраге да остану максимално непристрасни и омогуће нам да проучимо све расположиве материјале“, рекао је Абдулах листу „Известија“.

Шеф дипломатије је позвао да се изврши отворена истрага трагедије. Дипломата је нагласио да државе које учествују у истрази не дозвољавају малезијским истражитељима потпуни приступ материјалима случаја. По његовом мишљењу, то значи да би од Куала Лумпура могли да буду сакривени неки детаљи. Абдулах је нагласио да истрага још није завршена, док су западне државе већ почеле са оптужбама и чак наводе имена умешаних.

Према речима малезијског министра, односи Русије и Малезије се нису погоршали јер и Москва и Куала Лумпур имају слично мишљење о паду „боинга“.

Раније је премијер Малезије Махатхир Мухамад критиковао став САД, Холандије и Аустралије о паду авиона на лету МХ17. По његовом мишљењу, те државе нису заинтересоване за успостављање реалних разлога пада авиона, већ су једноставно одлучиле да одговорност пребаце на Русију.

Пад малезијског авиона

Путнички авион „боинг 777“ компаније „Малезија ерлајнс“, који је летео из Амстердама за Куала Лумпур, срушио се 17. јула 2014. године у близини Доњецка. Нико од 298 путника и чланова посада који су се налазили у авиону није преживео.

Кијев је за катастрофу оптужио устанике у Донбасу, који су пак изјавили да немају средства која би могла да оборе авион на тој висини и за обарање оптужили Украјину. Без обзира на ратна дејства, Кијев није затварао небо изнад Донбаса за међународне путничке авионе.

Ради истраге о авионској несрећи формирана је међународна Заједничка истражна група, коју чине представници Аустралије, Белгије, Малезије, Холандије и Украјине.

Међународна истражна група представила је прелиминарне резултате истраге о паду авиона на лету МХ17 на истоку Украјине. Она тврди да је малезијски „боинг 777“ оборен ракетним системом „Бук“, који припада 53. ракетној бригади Војске Русије из Курска. Истражна група сматра да је „Бук“ довезен из Русије, а затим враћен. Москва категорички негира те оптужбе.

Русија је спровела сопствену истрагу у којој је закључила да је МХ17 оборен старијом верзијом ракете „бук“, произведене 1986. године, коју је имала Украјина, а Русија је поступно испразнила своје залихе те ракете у оквиру програма војне модернизације која је почела у првој деценији 21. века. Руска истрага је обухватила опсежне студије форензичких доказа, као и досад невиђену декласификацију претходно тајних података о напредном војном хардверу и сложеном експерименту одбрамбеног концерна „Алмаз-Антеј“, произвођача „Бука“, како би утврдила ко је оборио авион.

Прошлог месеца, након објављивања последњих тврдњи Заједничке истражне групе, које укључују именовање тројице руских држављана и једног држављанина Украјине за осумњичене у овом случају, Москва је одбацила оптужбе и поново позвала на непристрасну истрагу. Председник Русије Владимир Путин изјавио је да би Москва могла да призна резултате истраге само уколико буде могла да учествује у њој. Малезијски премијер Махатхир Мохамад такође је одбацио тврдње ове истражне групе, рекавши да Куала Лумпур „није задовољан“ због истраге, „јер је од самог почетка то било политичко питање о томе како оптужити Русију“ за обарање авиона.

 

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала