00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
И прадеда Виктора Троицког задужио Србију
06:55
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Александар Први Карађорђевић“
16:00
30 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Реалност је да се Партизан и Звезда боре за место у плеј-ину
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Розанов“
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Шта се крије иза „истраживања“ Пентагона на Арктику

© Sputnik / Валерий Мельников / Уђи у базу фотографијаПловећи камп "Барнео" у подручју Северног пола
Пловећи камп Барнео у подручју Северног пола  - Sputnik Србија
Пратите нас
Американци намеравају да проуче инфраструктуру и изворе снабдевања за тржишта Северног поларног круга, укључујући и велики број руских региона, наводи се у захтеву за истраживање Одбрамбене логистичке агенције Пентагона, у чији је текст имао увид руски канал РТ. Конкретно, САД су заинтересоване за информације које се тичу руских лука.

У списак руских региона који су занимљиви агенцији Пентагона улазе острво Колгујев, Јамало-Ненецки аутономни округ, Мурманска област, руски архипелаг у Северном леденом океану — Северна Земља, Јакутија и Новосибирска острва. Поред руских територија, на листи су и Гренланд, Аљаска, Канада, Норвешка, Шведска, Исланд и Финска.

Потрага за компанијама које ће спроводити истраживање

Наиме, Пентагонова логистичка агенција тражи компаније које ће тамо спроводити истраживање и презентовати извештаје. Према документу, да би се повећала спремност индустрије за ратне или ванредне ситуације, државни органи би требало да имају јасну представу о раду међународних логистичких мрежа, као и о питањима која се односе на културне особености, царинско пословање, инфраструктуру, потешкоће у снабдевању и детаље логистике карактеристичне за одређену земљу или регион.

Према наводима РТ, Сједињене Државе интересује одакле се на ова места довозе флаширана вода, храна, одећа, нафтни производи, као и медицински препарати. Поред тога, студије које ће бити припремљене за агенцију Пентагона, мораће да обухвате информације о доступности природних ресурса и материјала у сваком од региона. Према документу, требало би саставити листу најчешће коришћених лука, путева, железничких веза и аеродрома са њиховим карактеристикама.

Како је наведено у документу, истраживачи ће морати да опишу јединствене проблеме у свакој категорији, као и могућност повећања пошиљки у било које доба године и повезане потешкоће.

Ова иницијатива има за циљ прикупљање информација о пословним приликама широм света „у циљу олакшавања операција Оружаних снага САД и рада у ванредним ситуацијама, као и омогућавања коришћења ових комерцијалних капацитета ако је потребно“. Такође, образложено је да су такви извештаји неопходни агенцији у оквиру Програма проширења индустријске базе.

Истовремено се наводи да ће добијени подаци бити доступни свим Пентагоновим структурама.

Изучавање територије потенцијалних војних дејстава

Руски стручњаци сматрају да Пентагон, скривајући се иза истраживања, поново покушава да добије додатне обавештајне информације, с обзиром да је интересовање Вашингтона за Арктик у последње време све веће због растућег економског и стратешког значаја. Експерти упозоравају да САД покушавају да шире свој утицај на цео свет, сматрајући себе јединим и јединственим хегемоном који треба да командује свима и шири своје интересе на све континенте, у свим регионима Светског океана. Арктички регион има најбогатија налазишта минерала, гаса, нафте, ретких земних метала. С друге стране, Арктик је веома погодно место за извођење напада на руске системе. Стога, Москва неће дозволити америчкој војсци да уђе у ту зону која је за Русију од виталног значаја са становишта осигурања државне безбедности.

„Ово је изучавање територије потенцијалних војних дејстава. Сједињене Државе сматрају Русију потенцијалним противником, а арктичка територија војних дејстава је једна од најважнијих. У том погледу, напори који се улажу у истраживање могућности Русије и анализа инфраструктурних питања везаних за северне руске регионе, један су од важних приоритета у делатности америчког војног ресора“, каже за Спутњик руски војни експерт Игор Коротченко.

© YouTube / Timelab ProРуски ледоломац на Арктику
Шта се крије иза „истраживања“ Пентагона на Арктику - Sputnik Србија
Руски ледоломац на Арктику

Према документу, ова студија треба да повећа способност предузећа да „одговоре на мобилизационе потребе Владе САД када се појави ванредна ситуација“.

Међутим, како објашњавају руски експерти, са неформалне тачке гледишта, Американци покушавају да добију додатне обавештајне информације које није потребно знати када се бавите ванредним ситуацијама. Такве информације се могу затражити путем званичних канала од руске Владе, као што то пракса и налаже. У том случају, њима би биле пружене информације које не нарушавају безбедност сопствене државе. Али постоје информације које представљају државну тајну и нико неће Американцима доставити те податке, поготово зато што у својим доктринама Русију називају непријатељем.

Русија има чиме да одговори

Експерти наводе да су у Пентагону почели да се појављују различити програмски документи и истраживања у којима се оцењују стање и способност америчке војске да обезбеди присуство САД у региону ради спровођења своје политике. Последњи документи говоре да Американци сада немају могућности да спроводе било какве операције у пуном формату, јер флота не може да их подржи, али су заинтересоване за такве информације како би у будућности изградиле своје стратешке планове.

Недавно је амерички генерал Теренс О‘ Шонеси, командант ваздушно-космичке одбране Северне Америке, изјавио да Вашингтон мора да повећа своје војне капацитете у арктичком региону. Према његовим речима, управо преко Арктика Русија наводно може да изврши главни напад на територију САД помоћу крстарећих ракета, бомбардера и хиперсоничног оружја.

Москва је више пута негирала да има било какве освајачке намере и истицала да неће никог нападати, али да је спремна да одбрани суверенитет и територијални интегритет своје земље.

Према Коротченковим речима, Русија у случају било какве војне претње на Арктику има чиме да одговори. У току је свеобухватно опремање руских арктичких база, ствара се велика групација снага и средстава у Арктику, а једна од најважнијих компоненти овог система је противваздушна одбрана.

„Управо је у интересу обезбеђивања руске ПВО на Арктику развијен и стављен у употребу ракетни систем Тор- М2ДТ. Он је специјално прилагођен за употребу у отежаним арктичким условима. Дакле, наш одговор на Пентагоново истраживање биће јачање, пре свега, потенцијала у области противваздушне одбране. Јасно је да је на Арктику главна форма борбених дејстава наношење удара крстарећим ракетама. С обзиром да у региону постоје вишенаменске нуклеарне подморнице Сједињених Држава које спроводе борбено патролирање, у потенцијалном сукобу могу бити коришћене и друге варијанте високопрецизног оружја. Због тога је за нас најважнија противваздушна одбрана“, истиче Коротченко.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала