Претпоставља се да ће научни напредак у тој области помоћи приликом узгајања вештачких људских органа, пише лист „Индипендент“. Саопштено је да ће део експеримената бити изведен на Универзитету у Токију.
Присталице пројекта, на челу са признатим генетичарем Хиромицу Накаутијем, сматрају би то могао да буде први важан корак ка узгајању органа, који би затим могли да се пресађују људима.
Ипак, критичари такве иницијативе тврде да су научници одлучили да се „играју Бога“. Они верују да се људске ћелије могу наћи изван циљних органа у телу животиње, те да се тако може створити биће које ће бити напола човек, а напола животиња.
Из тог разлога, у многим земљама света дуготрајни експерименти у тој области су последњих година забрањени или лишени било каквог финансирања. Што се тиче Јапана, научници нису имали право да прекораче двонедељни период инкубације. Међутим, јапански закони су у марту постали блажи.
„Не очекујемо да ћемо одмах успети да створимо људске органе, али ово ће нам омогућити да напредујемо у нашим истраживањима на основу искуства које имамо до сада“, истакао је доктор Накаути.
Он је такође додао да нема намеру да жури и истакао да неколико година неће доводити хибридне ембрионе до порођаја. Уместо тога, Накаути намерава да одгаја ембрионе хибридног миша 14,5 дана, а ембрионе хибридног пацова — 15,5 дана. У том периоду органи животиња ће успети да се формирају.
Такве мере предострожности одобрили су заговорници биоетике.
„Опрез — то је добро. Пружиће прилику за дијалог за јавношћу, која је узнемирена и има неке страхове“, рекао је Тецуја Иси, истраживач са Универзитета Хокаидо.